30 Август, 2026

Откриха обновената фасада на къща-музей "Иван Вазов"

Откриха обновената фасада на къща-музей "Иван Вазов"

Откриха обновената фасада на къща-музей "Иван Вазов" в столицата. Първият ремонт на външната част на сградата от почти 20 години насам е осъществен със средства на общината, министерството и частни дарители и приключи за около месец.

Откриването беше съпроводено с концерт на Софийския духов оркестър, който изсвири най-известните песни по текстове на Вазов, а актьорът Янко Лозанов и ученичката Еми Стрезова прочетоха стихотворения на поета от известния му балкон. По обновлението на фасадата са работили арх. Христина Стоянова и специалисти от фирма "Реставрация" към Министерството на културата. Много хора са положили и безвъзмезден труд, каза Иванова.

Къщата на Вазов е най-старият дом-музей на писател в страната, сега част от Националния литературен музей. Тя е собственост на Министерство на културата. Около 2000 души я посещават годишно, без да се брои Нощта на музеите и галериите. От този следобед музеят приема гости отново.

Сподели:
Британският диджей Jax Jones направи ремикс на "Бангаранга" след размяна на предизвикателства с Дара (видео)

Британският диджей Jax Jones направи ремикс на "Бангаранга" след размяна на предизвикателства с Дара (видео)

Jax Jones, който стои зад хитове като „I Got U“ и „You Don't Know Me“, сега добави и българска следа в дискографията си

Публикуват емблематичната биография на цар Борис III „Корона от тръни“ в нов превод

Публикуват емблематичната биография на цар Борис III „Корона от тръни“ в нов превод

Авторът Стефан Груев е син на Павел Груев, дългогодишният началник на личния кабинет на царя, разстрелян от Народния съд. Книгата излиза на английски език през 1987 г. в САЩ под заглавието „Crown of Thorns“.

АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат

АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат

Министерството на културата трябва да обясни как авторът на „Моторни песни“ може да бъде обявен за обединяващ патрон на българската поезия, докато политическите и литературните аспекти на биографията му служат за оспорване на българската историческа и културна принадлежност на хората от Пиринска Македония

Коментари (0)