13 Юли, 2026

Плашат фотограф със съд, показал фотоси на Къщата на Фингов

Плашат фотограф със съд, показал фотоси на Къщата на Фингов

На 23 март 2016 г. в Националния дворец на културата, в рамките на традиционното изложение „Стройко 2000“, фотографът Здравко Йончев представи своя изложба „Архитектурният завет на миналия век“. Тя се организира с подкрепата на Форум „Културно наследство“, Национален дворец на културата и Фотосинтезис.

В нея авторът представя 61 фотографии от седем емблематични сгради, станали част от дебата за опазване на архитектурното ни наследство:

  • Старите минералните бани в София – Банкя, Овча Купел, Горна баня;
  • „Къщата с ягодите“ в София – дом на банкера Димитър Иванов;
  • Къщата на архитект Фингов в София;
  • Старопиталището на Пенчо Семов в Габрово;
  • Царската спирка в село Казичене, Софийска област.
  • Уникалните кадри ни пренасят във вътрешността на тези сгради, някои от които са отдавна заключени. Изразяващи художествената интерпретация на фотографа, подкрепени с исторически факти, въпреки обхваналата ги разруха, в тях все още се усеща духа на времето.

    Фотоизложбата на Йончев е опит да провокира интереса на публиката към културни паметници, свързани с историите на различни хора, живели някога в тях, както и да привлече вниманието на обществото и неговата активна позиция за тяхното опазване като неделима част от културното наследство на България.

    Фотографиите на Здравко Йончев вече са провокирали множество дебати по темата. Неговите онлайн фото публикации са разглеждани над 115 000 пъти и имат 28 000 споделяния към социалните мрежи, към тях са проявявали интерес различни телевизии, списания, вестници и онлайн медии. Те обаче се оказаха трън в очите на собствениците на Къщата на Фингов. Те са помолили чрез адвоката си Здравко Йончев да свали интериорните снимки на този паметник на културата както от изложбата, така и от своя сайт в интернет. От информация във Фейсбук става ясно, че анонимните лица отправят предупреждения към фотографа, че ако не стори това, ще подадат сигнал в прокуратурата.

    „Собствениците на Къщата на Фингов принуждават Здравко Йончев да свали интериорните снимките на тази къща от изложбата "Архитектурния завет на миналия век", както и от стайта си. Изнудват го, че ако не ги свали, ще подадат сигнал в прокуратурата. Той реши, че ще ги свали днес до обяд.

    Премахването на снимките, няма да реши проблема с рушащия се паметник на културата. Целта на адвокатите на анонимния собственик явно е да не се разбере какво се върши зад стените на ул. Шипка, № 38.“, пишат в поста си във Фейсбук будни граждани.

    Очевидно за да избегне ненужен сблъсък в съда със собствениците на Къщата на Фингов, Здравко Йончев е свалил фотосите от изложбата си в НДК, както и в интернет. Но едва ли това е решение на проблема, който очевидно съществува не само с този паметник на културата, а и с всички останали, показани в изложбата на Йончев. Остават неясни и мотивите на въпросните собственици да бъдат толкова крайни и категорични в заканите си към фотографа. Очевидно пропуски в Закона за културното наследство създават тежки проблеми, когато става дума за опазване на архитектурни паметници в риск, каквато е и Къщата на Фингов. И ако искаме те да бъдат спасени от разруха – очевидно трябва да се намеси държавата чрез институциите, които имат пряко отношение към недвижимите паметници на културата в България. 

    Сподели:
    Интерактивният спектакъл „Български родов завет“ събира публика в Плиска

    Интерактивният спектакъл „Български родов завет“ събира публика в Плиска

    Събитието на фондация „Родов Завет“ ще се проведе на 18 юли от 21:00 часа в Царската базилика и ще представи обреди, обичаи и музика, вдъхновени от българското духовно наследство

    Светът на киното загуби Сам Нийл - звездата от „Джурасик парк“

    Светът на киното загуби Сам Нийл - звездата от „Джурасик парк“

    Актьорът, превърнал се в емблема на поредицата „Джурасик парк“ и оставил ярка следа в световното кино, си отиде на 78-годишна възраст

    Режисьорът Явор Гърдев представи „Вакханки“ в античния Епидавър, предстои и голямо турне в Гърция

    Режисьорът Явор Гърдев представи „Вакханки“ в античния Епидавър, предстои и голямо турне в Гърция

    Трагедията „Вакханки“ е писана от Еврипид преди повече от 2400 години

    Коментари (0)