4 Март, 2026

Показват документален филм за мрачната карма на бившата дирекция на милицията в София

Показват документален филм за мрачната карма на бившата дирекция на милицията в София

Документален филм за мрачната карма на една софийска сграда - бившата дирекция на милицията и полицията, жълтата сграда на столичния Лъвов мост.

Филмът проследява 100-годишната история на сградата, наниз от имена, факти, документи, разкази и свидетелства, и хвърля светлина върху много забравени събития, преди и след 9-ти септември. Народен дом на терора изважда на показ дълбоко заровени проблематики, корени и на много съвременни политически и социални казуси. Както споделя самият режисьор, "Младото поколение трябва да разбере кой, кога и какво е направил в полза или вреда на България, защото от там тръгват много неща, които резонират и сега." 

Идеята за национален музей в памет на жертвите на комунистическия терор не е нова. В България обаче все не се намира кой да я осъществи. В София беше проведена среща, на която експерти говориха и за чуждия опит.  България е единствената страна от бившия съветски блок, в която паметта за жертвите остава неприютена. Тя присъства единствено в спомените на оцелелите, чиито редици се топят от година на година.

Сподели:

Коментари (0)

Българската песен "Bangaranga" е с най-много гледания сред кандидатите за приза на "Евровизия"

Българската песен "Bangaranga" е с най-много гледания сред кандидатите за приза на "Евровизия"

Освен високия брой гледания, песента предизвиква и силен позитивен отклик сред феновете

Обрат по пътя към "Оскар"-ите: „Грешници“ детронира фаворитите на SAG Awards

Обрат по пътя към "Оскар"-ите: „Грешници“ детронира фаворитите на SAG Awards

Майкъл Б. Джордан победи Тимъти Шаламе в битката за най-добър актьор, а ветеранът Харисън Форд разплака залата с емоционална реч за цялостен принос

Дара представя България на "Евровизия" с песен-символ

Дара представя България на "Евровизия" с песен-символ

Заглавието "Bangaranga“ идва от ямайския жаргон, а самата певица обяснява, че означава „революция“ – символ на откриването на вътрешната сила и действието с любов, а не със страх