17 Януари, 2026

СЕМ подхваща кабеларките, удря пиратските програми

 СЕМ подхваща кабеларките, удря пиратските програми

Съветът за електронни медии ще удължи правото на 7-те канала да излъчват аналогово, тъй като по закон те трябваше да минат само в дигитален вариант. Това съобщи председателят на СЕМ Георги Лозанов в Пловдив, където съветът се събра извънредно на заседание вчера.

Това са БНТ1, БНТ2, Би Ти Ви, Нова тв, Тв 7, "Нюз 7" и "България он ер", които вече излъчват цифрово, но от 1 септември ще продължат и аналогово.

Този пакет от телевизии ще получават безплатно хората, когато цифровизацията у нас завърши. Засега обаче тя се отлага с два месеца и до 1 ноември 7-те програми ще се излъчват и по двата начина.

Министерството на транспорта промени срока, за да могат всички хора в страната, които имат право на безплатни декодери, да ги получат. В противен случай, ако аналоговото разпространение бъде спряно, те няма да могат да гледат телевизия.

Скоро се очаква да тръгнат още 2 програми на БНТ, които ще бъдат качени на мултиплексите. Вероятно ще има и още, тъй като СЕМ е лицензирал 28 програми за цифрово разпространение. За да бъдат пуснати обаче, телевизиите, които ги произвеждат, трябва да плащат на мултиплексите за излъчването. В същото време кабелните оператори плащат на телевизиите, за да пуснат в мрежите си същите тези програми. Така че самите телевизии не са особено заинтересувани да дадат цялото си скъпо съдържание и даже да плащат за това.

Съветът ще проверява масово кабеларките за пиратски програми, съобщи още Лозанов. "Ще проследим обстойно пакетите на операторите, за да установим дали разпространяват незаконно програми. При такова нарушение санкцията е спиране или подаване на документи за регистрация и заплащане на съответните такси", обясни той. Наред с това до два месеца порноканалите ще имат специални кодове за достъп.

Сподели:

Коментари (0)

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

"ЕЛЕНИТЕ" – една история за любовта и поредното изгубено време

Проф. Светлозар Игов отказва да бъде хроникьор на събитията и вместо това предлага археология на чувствата – един билдунгс-роман за изграждането на чувствителността, за паметта, меланхолията и платоническата любов

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

Изгубеният филм, който постави началото - 111 години българско кино

На днешния ден се състои първата публична прожекция на филма „Българан е галант“ на Васил Гендов, който обаче не е съхранен

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

Връчиха „Златния глобус“ за най-добър актьор на Тимоти Шаламе

30-годишният Шаламе продължи стремежа си към величие - и към „Оскар“ - като надмина звезди като Леонардо ди Каприо и Джордж Клуни в категорията за най-добър актьор в мюзикъл или комедия