12 Март, 2026

Стефан Цанев: Отличието за Димитър Иванов е награда на българското правителство за ДС

Стефан Цанев: Отличието за Димитър Иванов  е награда на българското правителство за ДС

Писмото на Рашидов е много хитро, всичко е наред, аз пак казвам, че ако той лъже, не би трябвало да спи спокойно. Това коментира Стефан Цанев в ефира на БНТ.

Първопричината за скандала не бях аз. Вежди Рашидов каза, че не е подписвал такава заповед, а на 6-ти януари в сайта на Министерство на културата два пъти се споменава как ще ми бъде връчвана тази награда. Не мога да повярвам че Рашидов лъже, или сайтът лъже, уточни той.

„Искам да благодаря на директора на Народния театър и преди всичко на актьорите от трупата на спектакъла, защото решението да направят едно тържество беше тяхна идея. Зад себе си нямам партия. Актьорите са за мен най-светлите хора в държавата. Театърът е отделна държава. Това са хора, които всяка вечер раздават душата си с надеждата да запалят светлинка в душите на хората. Надявам се да превърнем всички хора на планетата в светещи хора - на високия чист дух, каза Цанев.

Нашият народ е благороден, наивен народ и той не иска никакво наказание за хората, които репресираха нас по време на комунистическия период. Репресивният орган на този режим не трябва да бъде оневиняван. Не казвам да отмъщаваме, но да се награждават това вече е прекалено - да простиш е едно, да наградиш е друго. Така Стефан Цанев коментира награждаването с отличието на Министерството на културата "Златен век" на Димитър Иванов - шеф в Държавна сигурност. Този човек не го познавам, сигурно е умен за да стигне такъв висок пост в тези служби. Аз говоря против институцията, не против него. Награждавайки него означава, че българското правителство награждава Държавна сигурност. Явно съм засегнал много болна тема - а това е кой е получил тази награда, коментира още Цанев. 

Сподели:

Коментари (0)

Независими дейци създават Асоциация на креативните театрални агенции

Независими дейци създават Асоциация на креативните театрални агенции

В новото обединение АКТА влязоха Артвент, Арт Билет, База Х, Брейк А Лег, Контраплан, Опшън Би и Фери Арт, с председател Велизар Величков

„Две сватби“ на Златю Бояджиев и рядко платно от Жул Паскин водят на аукциона в София

„Две сватби“ на Златю Бояджиев и рядко платно от Жул Паскин водят на аукциона в София

Пролетния аукцион 2026 на Artmark България събра ценни произведения на българското изкуство, модернистични шедьоври и е със силно присъствие на съвременна живопис

ЖИВЯХ ЛИ – роман за трагичната съдба на българската интелигенция

ЖИВЯХ ЛИ – роман за трагичната съдба на българската интелигенция

Чрез съдбата на своите герои книгата напомня, че тоталитаризмът не се поддържа само от фанатици. Той се поддържа и от обикновени хора, които предпочитат сигурността пред противопоставянето