28 Февруари, 2026

ЮНЕСКО стартира уникален проект в България

ЮНЕСКО стартира уникален проект в България

България ще представи в интернет културно-историческото наследство, биоразнообразието и природните си забележителности.

Това ще се осъществи по проекта "Приятели на българските съкровища 2016-2020", съобщиха инициаторите от Националния научен експедиционен клуб (ННЕК) ЮНЕСКО - България, и техният патрон евродепутатът Момчил Неков.

Проектът предвижда за пет години да бъде проучено всяко кътче на страната. Началото е в Тутракан на 9 октомври - по повод на 100-годишнината от Тутраканската епопея. До края на 2016 г. ще бъдат обхванати още девет общини - Дряново, Враца, Брацигово, Божурище, Димитровград, Белоградчик, Ивайловград, Добрич, Каварна.

През 2017 г. се очаква да бъдат проучени други 50 общини, през 2018 г. - 70, през 2019 г. - още 70 и през 2020 г. - 58 общини. Участниците са над 1200 доброволци - млади изследователи, Заедно с евродепутата Момчил Неков и неговия екип те ще обикалят страната, за да съберат и да систематизират информация.  Крайният резултат ще е пълна дигитализация на културните и природните обекти в страната. Информацията ще бъде представена в сайт на български и английски език, с вградени плейъри за видеоматериали, търсачка и форум.

"Така ще стимулираме туризма и поминъка в много общини. Полският град Вроцлав дигитализира културното си наследство и само за година туристическият поток там се увеличи с над 30 на сто. А чрез проекта на ННЕК ЮНЕСКО "Приятели на българските съкровища 2016 - 2020" това ще се случи в национален мащаб у нас", каза Момчил Неков.

По думите му ще бъде дадена и възможност на студенти и млади учени да се занимават професионално със специалността си и да придобият практика.  Цел на проекта е и да се съхранят националната гордост и родовата памет за бъдещите поколения, да се формира силно гражданско чувство към историята и културата на страната ни. Засега проектът се финансира само от родолюбиви спонсори, казаха от екипа.

Сподели:

Коментари (0)

В събота се сбогуваме с Асен Шопов - доайенът на театралната рижисюра

В събота се сбогуваме с Асен Шопов - доайенът на театралната рижисюра

Театърът загуби своя мъдър разказвач, но сцената ще пази гласа му завинаги

Отиде си рицарят на българския театър, актьорът и режисьор Асен Шопов

Отиде си рицарят на българския театър, актьорът и режисьор Асен Шопов

"На 93 години ни е напуснал един от най-големите мъдреци в нашето съвремие. Голям творец, който не просто правеше театър, той го живееше с аристократично достойнство и непоколебима вяра в смисъла", казват от Съюза на артистите в България

 Филмов епос за последните концлагеристи от „Белене“ с премиера в София

Филмов епос за последните концлагеристи от „Белене“ с премиера в София

Филмът е смел разказ от първо лице за една все още незатворена рана, но и най-мащабният филмов разказ, заснет с жертви на тоталитарния комунистически режим след политическите промени през 1989 г. в България