17 Февруари, 2025

Кан Пресиан: "На християните българите направиха много добрини. И те ги забравиха, но Бог вижда”

Кан Пресиан: "На християните българите направиха много добрини. И те ги забравиха, но Бог вижда”

Тръгвайки за Гърция по празниците, добре е да знаем, че два известни на науката от 1707 г. старобългарски надписи, изключително важни за нашата история и смятани доскоро за изчезнали и дори за унищожени, са изложени в музея на античния град Филипи - на 15 км северно от Кавала. И то на лично място – на площадката срещу входа на музея.

Надписите са поръчани от кан Пресиан (836-852), баща на кръстителя на българите цар Борис І (852-889 г.), разказва историкът проф. Божидар Димитров. Те са изчукани на два големи каменни блока с едри хубави букви на гръцки език, който през онази епоха е бил официалният език на Българската държава.

От първия надпис става ясно, че кан Пресиан, неизвестно кога, но изглежда още в началото на управлението си, е предприел поход срещу славянското племе смоляни, обитаващо, ако се съди по името му, Родопите и Драмското поле. В похода са участвали и вторият, и третият по ранг в българската държавна йерархия – кавканът и ичиргу-боилът, както и канът-боил колобърът. Последният вероятно е престолонаследникът или върховният жрец. Неизвестно защо е бил предприет този поход и в чия полза, продължава разказа си проф. Димитров. Границата между българи и ромеи, установена при кан Омуртаг през 815 г. и непроменяна до 836 г., е минавала по течението на река Марица. Вероятно българите са дошли да помогнат на Византия, срещу която са се разбунтували славяните-смоляни, обитаващи тези места.

Според директора на НИМ, вторият надпис е озадачаващ. Кан Пресиан се жали от византийците. Той заявява: „Който и да търси истината, Бог вижда; който и да лъже, Бог вижда. На християните българите направиха много добрини. И християните ги забравиха, но Бог вижда”. Този вопъл на кан Пресиан показва, че Византия е нарушила споразумението за помощ срещу смоляните. Дори знаем как, възползвайки се от ангажимента на българската армия на юг, Византия изпратила флота си в устието на Дунав и пренесла в Цариград заселените във Влахия от кан Крум през 812-813 г. петдесет хиляди византийски пленници от Източна Тракия. Кан Пресиан едва ли само се е ожалил. Като компенсация той просто е присъединил Родопите, Драмското и Серското поле към България. През 1908 г. са били открити два гранични стълба между България и Византия - по билото на планината и само на 18 км от Солун, пояснява проф. Димитров.

До музея във Филипи може да се стигне и през ГКПП Кулата, и през ГКПП Илинден. Надписите могат да бъдат видени дори и когато музеят е затворен, тъй като са разположени на площадката пред сградата с експозицията, казва за улеснение популярният историк и общественик.

Сподели:
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата