27 Ноември, 2024

Панагюрското съкровище се завърна в "родния си град"

Панагюрското съкровище се завърна в "родния си град"

През 2015 година Панагюрското златно съкровище беше част от изложбата във френския Лувър

След като беше в Норвегия, Панагюрското златно съкровщие отново се върна в родния си град – Панагюрище.

При драконовски мерки за сигурност то беше докарано от София в родния си град Панагюрище. За първи път 9-те златни съда ще останат в родния си град за повече от два месеца.

Освен това, за пръв път частна охранителна фирма, а не баретите транспортира с брониран камион съкровището от Националния исторически музей в София до Панагюрище. Деветте съда бяха пренесени в огнеупорни кутии.

За панагюрци връщането на съкровището в родния си град е празник. Съкровището ще остане там  до 11 юни.

То е открито на 8 декември 1949 година от трима братя от Панагюрище, които извършват изкопни работи край тогавашната керемидена фабрика.

Братята Павел, Петко и Михаил Дейкови се натъкват на култовия сервиз от девет златни съда. Около тях има и други работници, но братя Дейкови решават да запазят в тайна находката си, за да могат спокойно да се погрижат за нея. Почистват съкровището и го предават на държавата, в лицето на тогавашния околийски началник Стефан Калпаков.

По решение на властите, съкровището е изложено на витрините на хавлиената фабрика, която се намира по онова време на главната улица в Панагюрище. През следващите дни всички панагюрци минават, за да видят находката на братя Дейкови.

По същото време в града работи известният археолог Петър Горбанов, който е учил във Виена. Той съобщава за съкровището на Археологическия институт и на директора на Пловдивския исторически музей. Когато в Пловдив научават за находката, е взето решение съкровището да бъде предадено там за съхранение. През следващите няколко месеца то е сред предметите, изложени в експозицията на музея.

Златните тракийски съдове дълго време не се завръщат в Панагюрище. Първо са заведени в инвентарните книги на Пловдивския исторически музей. По-късно с решение на правителствено ниво съкровището е пренесено в София – първо се съхранява в Археологическия институт, а после в Националния исторически музей.

Деветте открити съда са с общо тегло 6,164 килограма. Принадлежало е на неизвестен владетел на племето одриси от края на IV и началото на III век пр.н.е. Вероятно е използвано изключително за религиозни цели. В изработката му са съчетани както тракийски, така и елинистични влияния.

През 2015 година Панагюрското златно съкровище беше част от  изложбата във френския Лувър “Епопеята на тракийските царе: Археологически открития в България”. Цялата изложба беше посрещната с огромен интерес и за пореден път деветте златни съда от Панагюрище направиха името България известно за повече хора по света.

Сподели:
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата