Легендарната британска група Rolling Stones разтърси Хавана с концерт пред десетки хиляди в кубинската столица, където повечето чужди рок музиканти бяха забранени в продължение на десетилетия.
Много от хората на безплатния концерт са дългогодишно фенове, които са били принудени с години да крият страстта си към Stones и други банди. Фронтменът на групата Мик Джагър поздрави привържениците си на испански, преди да открие концерта с хита от далечната 1968 г. Jumpin Jack Flash, последван от It’s Only Rock’n’Roll (But I Like It). Събитието дойде броени дни след емблематичната визита на американския президент Барак Обама, станал първият държавен глава на САЩ, посетил острова от 1928 г. насам.
За място на концерта беше избран спортният комплекс „Суидад Депортива“ в кубинската столица, който е с капаците от 450 000 души.Сред публиката се виждаха възрастни двойки, млади семейства, туристи и много тийнейджъри. Хиляди стояха по улиците до центъра на града, а жителите на квартала край комплекса се качиха върху покривите на жилищата си, за да гледат към сцената.
Въпреки че липсата на входна такса прави установяването на точния брой на зрителите невъзможно, кубинските медии съобщиха, че на концерта са се събрали около 500 000 души. Някои прекараха предната вечер пред спортния комплекс, за да са сигурни, че ще могат да се настанят на най-добрите места, а други започнаха да се стичат шест часа преди началото на събитието.
Концертът премина при засилено полицейско присъствие, а алкохолът беше забранен. Участието на Rolling Stones в Хавана е смятано от мнозина за пореден знак, че на острова се случват истински промени. Само до преди 15 години комунистическото правителство забраняваше всякаква западна музика и я определяше като упадъчна и подривна.
През последните години обаче нещата се промениха значително, като решаващи бяха 18-те месеца от началото на процеса за затопляне на отношенията със САЩ. Фенове пътуваха от много части на Куба и близки страни, за да станат свидетели на историческия момент. „Всичко това беше забранено. Не можахме да видим Beatles и много изпълнители от Латинска Америка. Сега ние е позволено да слушаме това, което си поискаме“, каза един от събралите се фенове пред BBC. 62-годишният нощен пазач Хоакин Ортиз каза, че след този концерт, вече може да умре спокойно, защото да види Rolling Stones на живо е била една от големите му мечти от години.
Още от Рок Фактор
Саймън и Гарфънкъл се помириха на маса след дълги години мълчание (видео)
През 1970 г., заради творчески различия легендарните музиканти се разделят и не правят заедно музика
Силви Вартан обяви края на кариерата си
Изпълнила всичките си мечти, а вече съм доста уморена, признава световноизвестната прима
„Фондацията“ почете Кирил Маричков с впечатляващ концерт в НДК
Заедно с оркестъра на Пловдивската опера на сцената