Озоновата дупка, открита през 1985 година, е започнала да се затваря, показва изследване на НАСА. Повече от 10 години спътникът "Аура" наблюдава движението на важния за живота на Земята озонов слой.
През 2000 година дупката е покривала площ от 24-25 милиона квадратни километра. Оттогава насам тя е започнала да се свива, показватизчисленията на НАСА.
Миналата година оголената от озоновия слой повърхност е била близо 15 милиона квадратни километра.
НАСА твърди, че тя ще изчезне напълно през 2060 година.
Още от Наука
Нов „призрачен“ вид акула бе открит в дълбините на Тихия океан
Международен екип учени откри нов вид призрачна акула в дълбините на Тихия океан край Коста Рика. Генетичният анализ потвърждава, че загадъчната риба е напълно нов за науката вид и разкрива колко неизследван остава океанът
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук
Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА
Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл
Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса