Руската "услуга" струва на американските данъкоплатци 82 милиона долара на изстрелян космонавт.
Директорът на НАСА Джеймс Брайдънщайн заяви, че агенцията скоро ще може през 2019 г. отново да извежда космонавти в ниската околоземна орбита, пише USA Today, цитиран от "Фокус".
„Без съмнение от средата на следващата година ще изстрелваме американски астронавти с американски ракети от американска земя. Близо сме до това“, заяви Брайдънщайн. Думите му сочат, че агенцията има доверие в аерокосмическите компании „СпейсЕкс“ и „Боинг“, с които е сключен договор за превозване на астронавти до международната космическа станция.
Последната космическа совалка „Атлантис“ за последен път летя през 2011 г. Оттогава лети с руски ракети „Союз“, което струва на американските данъкоплатци 82 милиона долара на изстрелян космонавт.
Това, че Вашингтон разчита на Москва за космически полети е източник на раздразнение сред конгресмените и членовете на НАСА .
Въпреки, че програмата за заменяне на совалките започна при президента Барак Обама, подновяването на пилотираните мисии с американски носители ще представлява символична програма за Доналд Тръмп, който постави подновяването на изучаването на просторите на вселената в своята програма „да направи Америка отново велика“
Още от Наука
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук
Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА
Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл
Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса
INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания
За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"