26 Юни, 2026

НАСА се отказва от руските ракети „Союз“, ще изстрелва астронавти с американски

НАСА се отказва от  руските ракети „Союз“, ще изстрелва астронавти с американски

Руската "услуга" струва на американските данъкоплатци 82 милиона долара на изстрелян космонавт.

Директорът на НАСА Джеймс Брайдънщайн заяви, че агенцията скоро ще може през 2019 г. отново да извежда космонавти в ниската околоземна орбита, пише USA Today, цитиран от "Фокус".

„Без съмнение от средата на следващата година ще изстрелваме американски астронавти с американски ракети от американска земя. Близо сме до това“, заяви Брайдънщайн. Думите му сочат, че агенцията има доверие в аерокосмическите компании „СпейсЕкс“ и „Боинг“, с които е сключен договор за превозване на астронавти до международната космическа станция.

Последната космическа совалка „Атлантис“ за последен път летя през 2011 г. Оттогава лети с руски ракети „Союз“, което струва на американските данъкоплатци 82 милиона долара на изстрелян космонавт.
Това, че Вашингтон разчита на Москва за космически полети е източник на раздразнение сред конгресмените и членовете на НАСА . 
Въпреки, че програмата за заменяне на совалките започна при президента Барак Обама, подновяването на пилотираните мисии с американски носители ще представлява символична програма за Доналд Тръмп, който постави подновяването на изучаването на просторите на вселената в своята програма „да направи Америка отново велика“

Сподели:
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук

Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук

Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА

Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл

Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл

Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса

INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания

INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания

За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"

Коментари (0)