Учените направиха прогнози за слънчевите бури през февруари и март
Трета за тази година магнитна буря на Слънцето имаше през изминалата нощ и периодичността позволява да се прогнозира, че явлението ще се повтори на 20 февруари, съобщи ТАСС.
Прогнозата е на специалисти от лабораторията по рентгенова астрономия на Слънцето към физическия институт "П. Н. Лебедев". Днешната магнитна буря е била слаба.
Предишните две бури са били на 5 и 25 януари. Интервалът между 5 януари и 1 февруари съответства на един период на завъртане на Слънцето около оста му - 27 дни. Следващата буря специалистите предсказват, като към 25 януари добавят същия период.
Учените от същата лаборатория направиха прогнози и за слънчевите бури през март. Първата ще е между 28 февруари и 1 март, а следващата на 19-20 март.
Още от Наука
Учени откриха живот отпреди 3,5 милиарда години - нови доказателство пренаписва историята на Земята
Намирането на добре запазен биологичен материал и на циркони, подходящи за датиране, в една и съща скала е изключително рядко явление и са надеждни изотопни доказателства
Откритие на учени е на крачка да възстанови водното минало на Марс
От наскоро публикувано изследване става ясно, че метеорит от Марс разкрива следи от древна вода в марсианската кора
Доброволци ще строят платформи за гнезда на пеликани и други птици в Атанасовско езеро
Природолюбители се събират на бригада, на която ще ремонтират и надграждат насипни острови в Южните солници и косят тръстика, за да покриват с нея платформите за гнездене на къдроглавите пеликани