Канадски учени доказаха, че е полезно да спрем за миг и да помиришем розите, защото дори и краткият досег с природата повдига настроението ни, пише в. "Дейли мейл".
Специалисти от университета в Британска Колумбия провели експерименти с 395 студенти, които в продължение на 2 седмици били в контакт с природата. При анализ на попълнените въпросници се оказало, че участниците били изпълнени с много повече положителни емоции и социалните им връзки били засилени. Сравненията били направени с контролна група, оставена в градска среда.
Ако човек отделя повече внимание на природата, това стимулира чувството му за щастие и за добро настроение. Ако отделим време "да помиришем розите" се засилва нашата просоциална ориентация. Това ни помага да споделяме ресурси с околните и да преоткрием своето място в общността, твърди екипът на Холи Ан Пасмор, провел проучването.
Фактор
Специалисти от университета в Британска Колумбия провели експерименти с 395 студенти, които в продължение на 2 седмици били в контакт с природата. При анализ на попълнените въпросници се оказало, че участниците били изпълнени с много повече положителни емоции и социалните им връзки били засилени. Сравненията били направени с контролна група, оставена в градска среда.
Ако човек отделя повече внимание на природата, това стимулира чувството му за щастие и за добро настроение. Ако отделим време "да помиришем розите" се засилва нашата просоциална ориентация. Това ни помага да споделяме ресурси с околните и да преоткрием своето място в общността, твърди екипът на Холи Ан Пасмор, провел проучването.
Още от Наука
Астрономи откриха най-големите екзопланети, по-леки от памук
Те имат размерите на Юпитер, обикалят около звезда на повече от 1000 светлинни години разстояние и са открити от спътника TESS на НАСА
Учен: Времето не е вечно и един ден може да загуби смисъл
Може ли времето да изчезне? Ново изследване в областта на квантовата гравитация предполага, че времето не е фундаментална характеристика на Вселената. Според теорията то зависи от кривината на пространството и може постепенно да загуби значението си с разширяването на Космоса
INSAIT получи най-високото отличие на Европейския съвет за научни изследвания
За първи път българска научна институция е удостоена с такова отличие: "Постигнахме немислимото"