6 Юни, 2026

​БГ евродепутат алармира: Антиимиграционната риторика в ЕС продължава

​БГ евродепутат алармира: Антиимиграционната риторика в ЕС продължава

Евродепутатът Моника Панайотова в Групата на ЕНП (ГЕРБ) изрази притеснение, че все по-често се нарушава правото на свободно движение на хора, а негативните кампании спрямо законно пребиваващи български и румънски граждани в някои от държавите членки, особено във Великобритания, продължават.

Панайотова участва В парламентарен дебат в Страсбург за свободното движение и правата на работниците от ЕС, в който тя участва, отново е подчертала, че отпадането на ограниченията за достъп до пазара на труда за българи и румънци във Великобритания от 1 януари 2014 г. не оправда опасенията от „имигрантска вълна“. Въпреки това обаче антиимиграционната риторика продължава и засяга в значителна степен и студентите от България и Румъния, учещи в Обединеното кралство, посочва Моника Панайотова, съобщиха от Европарламента.

Припомняме, че през ноември миналата година британското правителство преустанови отпускането за българи и румънци на студентски заеми за издръжка и обвърза възстановяването им с доказване на законен престой от най-малко три години на територията на Острова.

„Случващото се е в пълен разрез с правото на недискриминация въз основа на гражданството и поставя под въпрос един от основните приоритети на ЕС - мотивацията и реализацията на младите хора в Европа. Нека бъдещето и мечтите на младите европейци да не стават залог на краткосрочни вътрешнополитически цели“, споделя още българският евродепутат.

Сподели:
Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“!  Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона

Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“! Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона

Бившият държавен глава отбеляза, че по случая „Баба Алино“ все още не е чута официалната позиция на ДНСК.

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Депутатът беше категоричен, че отговорността за настоящото управление е изцяло на президента Румен Радев и „Прогресивна България“

Коментари (0)