На второто неофициално гласуване за генерален секретар на ООН, което се проведе вчера в Ню Йорк доверието към българската кандидатура се срина до пето място, но Бокова загуби и приза „Победител сред жените“, който си осигури след първото гласуване, и с който пропагандаторите у нас се хвалеха. Аржентинката Сусана Малкора се изстреля от седма позиция на трета и така стана фаворит сред дамите, за какъвто се сочеше Бокова. От тук нататък трябва да се случи истинско чудо, за да се върне Бокова в играта със сериозни шансове.
През последните две седмици именно първата позиция на Ирина Бокова сред жените се използваше ударно като опорна точка за бляскавия й успех, но и като основен аргумент, че тя остава претендент с високи шансове за важния пост. Внушенията обаче на българските й пиари се оказаха погрешни и това доведе до провала й на втория тур.
Пропагандаторите, анализаторите и политиците, които стояха у нас зад кандидатурата на Бокова отказаха да анализират твърде симптоматичните резултати от първия тур. Те недвусмислено сочеха, че гласовете за българката не и дават почти никакви шансове за победа. Тогава Бокова беше трета, но разделяше важната позиция с още двама играчи - бившите външни министри на Македония - Сърджан Керим и на Сърбия Вук Йеремич. След толкова похарчени пари за пиар и големи инициативи в нейна подкрепа, трето място, разделено със сръбския и македонския кандидати, за които никой не е чувал, е направо провал. Още повече, че последните 7 години Бокова е шеф на ЮНЕСКО, а това и дава популярност и афиширане пред останалите.
След предизвестеният от самия старт провал, сега пропагандистите на Бокова ще търсят изкупителна жертва и най-вероятно в такава ще се опитат да превърнат кинорежисьора Евгений Михайлов. Преди седмица той изпрати писмо до членовете на ЮНЕСКО, ООН и дипломатически представителства, в което се аргументира, защо Бокова не трябва да бъде новият шеф на световната организация. Писмото бе придружено със списък с разследвания в световни медии за българката. В България в средите на бившата комунистическа номенклатура и кръгове свързани със задкулисието, писмото бе заклеймено като долен донос, без никой да отрече фактите изнесени от световните медии.
Днес вероятно това писмо ще бъде използвано като оправдание за провала. А истината е много по-проста – по време на цялата си кампания Бокова не успя да спечели българите, как тогава да убеди световната общественост?
Още от България
ВСС назначи Мариан Маринов за изпълняващ функциите директор на НСлС
Не са постъпили предложения за избор на титулярен директор
България е отчела най-високата годишна инфлация в Еврозоната
За целия Европейски съюз годишната инфлация през май е достигнала 3,3 на сто спрямо 3,2 на сто през април
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасадата с друго от фасадата показва, че работят старите схеми
Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса