Друга велика сила пробва готовността на българското общество за една по-сериозна военна конфронтация срещу Русия. Това, което вече заявиха Полша, Латвия, Литва и Естония. Тази теза изрази в ефира на Би Ти Ви директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров по повод участието на България във фрегата, заедно с Румъния и Турция.
Пред 100 години имаме аналогична ситуация – през 1916 година българските войни се бием срещу руските войски в Добруджа. Но в случая какво ни прави Русия, че да вземем тази позиция – за решителна военна конфронтация, попита историкът.
Въпросът му оставя съмнението, че шефът на НИМ не следи изявленията на руски политици по отношение на България, в която не крият агресивната си политика към нас и се прави на сляп и глух за открита хибридна война, която Кремъл води с България и целия ЕС, защитавайки политиката на режима в Москва.
Ние сме съюзници на НАТО и трябва да си изпълняваме задължението, но не сляпо и безприкословно. Трябва да се действа с ум. Цар Борис не посмя да обяви война на Русия, връща лентата историкът.
Божидар Димитров коментира и проблемите с бежанците. Той посочи, че Турция не е подписала договора за реатмисия. Но понеже сме част от Европа, а Анкара трябва да спазва подписания договор с ЕС, това няма особено значение.
Не мисля, че бежанският поток ще тръгне към България, вероятно ще бъде на малки групи. Оградата си върши работата. Има опасност да минават бежанците по море, но кой знае защо отиват към Румъния, и около Балчик и Каварна. Нас не ни обичат бежанците, носят се лощи слухове и това ги сплашва. Освен това ние ги регистрираме тук и мърдане към Европа няма. Освен това в ИД ги беше подвела, че едва ли не като стъпят в Германия – животът им ще цъфне. Но реалността се оказа различен – пътят е труден и трънлив, посочи Божидар Димитров.
Шефът на НИМ разкри, че с пълна пара върви реставрацията на Голямата Базилика - един проект, който по мащаби е сравним с Колизеума в Рим и Акропола в Гърция. До края на това лято ще бъде възстановена напълно централната част на базиликата, а след година - и целия исторически обект.
Още от България
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“
България не трябва да поема щафетата от Орбан като руски троянски кон в ЕС
Кирил-Гундяев не е просто религиозна фигура - той е политически инструмент на Кремъл - човек, свързван с КГБ с агентурно име „Михайлов“ Рупор на Путин, който публично оправдава агресията срещу Украйн