12 Май, 2026

​Д-р Красимира Ковачка: Националните консултанти да потвърдят, че ваксините Пентаксим са безопасни

​Д-р Красимира Ковачка: Националните консултанти да потвърдят, че ваксините Пентаксим са безопасни

"Два са пунктовете, около които можем да имаме обща позиция по темата с ваксините. Първо, че ваксинитеq внесени от Турция, получени чрез дарение, са безопасни. Второ, че съществуват административни нарушения и проблеми, свързани с процеса на дарение и вносът им от Турция, и същите трябва да се разследват, докажат и санкционират". Това заяви съпредседателят на БДЦ д-р Красиира Ковачка по време на отчета на министър Москов по темата с ваксините в Народното събрание. 

Националните консултанти и регулаторите за лекарства да потвърдят в кратък срок, че ваксините Пентаксим са безопасни, призова министъра д-р Ковачка. 

"Ваксината Еувакс няма листовка на български, тъй като тя няма да бъде прилагана на българи и ще бъде унищожена през 2017 година, ако до тогава не бъде поискана за употреба от друга държава" – отговори министър Москов, което не внесе особена яснота около въпроса на д-р Ковачка – какво е наложило вносът на ваксината Еувакс.

"Вносът на ваксини от Турция постави на фокус цялостната политика на страната, свързана с имунизациите, и той не трябва да прикрива и други съществуващи проблеми" – категорична е д-р Ковачка. "Нашият имунизационен календар, в частта за задължителните имунизации, е сравним с европейските страни и САЩ. За съжаление той не се изпълнява по очаквания начин в частта си за препоръчителните ваксини. Така например, ние имаме едно от най-ниските покрития с противогрипна ваксина в Европейския съюз, същото важи за ваксината срещу човешки папиломен вирус, не се използва по подходящ начин и препоръчителната имунизация против хепатит А. Заболяванията, срещу които тези ваксини работят и могат да бъдат предотвратени, са значителен здравен проблем за страната ни и увеличават финансовото бреме на здравната система. Ще следим и няма да останем безкритични към изпълнението на препоръчителния имунизационен календар", увери министъра д-р Ковачка.

Сподели:

Коментари (0)

ВСС: Емил Дечев отново е съдия в СГС

ВСС: Емил Дечев отново е съдия в СГС

Заместник-министърът на правосъдието Ива Кечева е освободена като съдия във ВАС

"Това е кражба на живот" - Николай Попов за възстановения шеф на ОПУ-Плевен, уволнен след смъртта на Сияна

"Това е кражба на живот" - Николай Попов за възстановения шеф на ОПУ-Плевен, уволнен след смъртта на Сияна

Той разполага с проби от асфалта, които не отговарят на нормативните изисквания - като началник на ОПУ, Ивайло Денчев дори не предприема действия за сваляне на ограничението на пътя

Росен Карадимов: Сам по себе си законът няма как да спре скока на цените

Росен Карадимов: Сам по себе си законът няма как да спре скока на цените

По думите му анализът, изготвен от КЗК в края на миналата година, показва, че проблемите са много по-дълбоки и не могат да бъдат решени само със законодателни мерки.