30 Август, 2026

​Димитър Гочев: Спорните промени в ИК ще са предизвикателство за Конституционния съд

​Димитър Гочев: Спорните промени в ИК ще са предизвикателство за Конституционния съд

Спорните промени в Изборния кодекс ще са предизвикателство за Конституционния съд, защото в практиката си досега той не се е занимавал с избирателни права на българите в чужбина, това заяви в еМисия България по телевизия BIT бившият конституционен съдия Димитър Гочев.

Не става дума за лишаване на българите зад граница от правото да гласуват, но все пак за сериозно затрудняване на този процес – вместо да се върви по линия на увеличаване и разширяване на възможностите, коментира той.

Според специалиста има проблем и за пасивните избирателни права на българите с двойно гражданство.

„Самата Конституция прави разлика между правото да избираш и да гласуваш, ти имаш право да избираш чрез гласуване, а гласуването – според една от тезите на конституционалистите – е част от функциите на държавата, произтичаща от член 1, който казва, че властта произтича от народа.

Следователно народът е този, който формира държавните органи и органите на властта. Именно това формиране става чрез гласуването“.

Задължителното гласуване, както и дерегистрирането след два пъти негласуване, също е много спорно, според Гочев, като обезателно трябва да бъде отнесено към КС.

„Пробойните и противоречията с Конституцията не са чак толкова много, но са достатъчно. Нека бъдем строги, но не безпощадни – демократичното общество е взискателно и следи изкъсо всичко“, заключи той.

В разговора се включи от Холандия и журналистката Даниела Горчева, която заяви, че от години гледа „с омерзение този филм“.

Управниците ни са арогантни, потъпкват закони и Конституция, правят си андрешковски сметки, защото българите в чужбина не са така зависими и контролируеми, коментира тя.

Горчева определи като неистина твърденията, че откриването на секции в чужбина струва твърде много пари, като напомни, че в много случаи българите разполагат със собствени помещения, а в изборния процес се включват много доброволци.

Сподели:
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние

Коментари (0)