17 Февруари, 2025

​ДПС от Кърджали: Турция е стратегически партньор, въпреки заплахите срещу наши активисти

​ДПС от Кърджали: Турция е стратегически партньор, въпреки заплахите срещу наши активисти

Георги Кулов

ДПС ще задълбочава отношенията си с Република Турция,с побратимените градове и партньорски неправителствени организации от южната ни съседка, независимо от заплахите отправени от дипломатически служители от посолството на Анкара в София. Движението ще продължи да подкрепя усилията на Турция да стане пълноправен член на Европейския съюз и ще отстоява нейни интереси в Европейския парламент и Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Това стана ясно на пресконференция на тримата съпредседатели на партията Рушен Риза,Четин Казак и Мустафа Карадайъ в Кърджали.Те подчертаха, че словото на почетният председател на ДПС Ахмед Доган на празничната вечеря на партията на 17 декември се е появило в някои медии преправено манипулативно. Практика на Движението годишните речи на Доган пред актива да не стават публично достояние. От партията се принудили да публикуват истинския текстq за да се види, че никъде в него не става дума за избор между евроатлантическа или проруска ориентация. Тезите са подменени тенденциозно, каза съпредседателят на партията Мустафа Карадайъ. Съпредседателите категорично подчертаха,че Турция има приоритетно значение не само за ДПС, но и за страната ни като ключова държава в бежанския проблем. На това отдава значение и Европейския съюз.

Евродепутатът Неджми Али припомни, че именно почетния председател на ДПС Ахмед Доган пръв е формулирал като стратегическа цел на България членството в НАТО. Сега ние в Европейския парламент подкрепяме кандидатурата на Турция за ЕС. Това е позиция не само на ДПС но и на ГЕРБ, посочи евродепутатът. Той подчерта,че евроатлантическата ориентация на ДПС е получила своето признание. Зам.-председател на Алианса на либералите и демократите в ЕП е от Движението за права и свободи. За нас Турция гарантира стабилност в региона. Без нея миграционната криза не може да бъде решена, подчерта Неджми Али.

Изявленията бяха направени след съвместно заседание на съпредседателите, областното ръководство на партията и народните представители от Кърджалийския и Хасковски многомандатни райони. На заседанието бе изготвено становище огласено пред медиите.В него се акцентира върху силата на партията, доказала че може да се самоконтролира, когато е нарушена философията на нейната политика. Бе посочено също, че почетният лидер Ахмед Доган изразява загриженост за стабилността на политическата ситуация в региона, защото обикновено малцинствата стават жертва при една дестабилизация. Не стои избор между Турция или Русия. Подобни твърдения са манипулативни, се сочи в становището.

Мустафа Карадайъ осветли и някои детайли относно поведението на доскорошният лидер Лютви Местан. Веднага след публикуването на преправеният текст на словото на Ахмед Доган, той се озовал в турското посолство да търси закрила, въпреки охраната на НСО, която му е била осигурена. Незнайно как два дни по рано във Фейсбук излезли и снимки на Местан с турския посланик Сюлейман Гьокче, на които дипломатът му връчвал предварително подарък. Пресконференцията на Местан на връх рождения му ден в Кърджали на 24 декември и игнорирането на заседанието на Централния съвет преляли чашата на търпението. Затова единодушно присъстващите членове на ръководството гласували за неговото изключване.Партията напуснал и областният лидер на ДПС в Кърджали Бахри Юмер. Все още обаче няма депозирана негова оставка като областен лидер.

Сподели:
Летище София вече носи името "Васил Левски"

Летище София вече носи името "Васил Левски"

Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан

"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов

"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"