14 Май, 2026

​Джамбазки скочи срещу ЕК: Механизмът “солидарност” е сгрешен, наказва бедните държави

​Джамбазки скочи срещу ЕК: Механизмът “солидарност” е сгрешен, наказва бедните държави

Трябва да се промени механизмът за отпускане на средства от ЕС по линия на фонд „Солидарност". По този начин на изчисляване на средствата се наказват бедните държави и ще бъдат лишени от адекватна помощ. Те ще са принудени сами да се спасяват - това не е солидарност, това е геноцид. Тази позиция изрази българския евродепутат Ангел Джамбазки.

Коментарът му идва след като днес Европейският парламент одобри отпускането на финансова помощ за България в размер на 10,6 млн. евро от фонда за преодоляване на последиците от наводненията през 2014 г.

Според зам.-председателя на ВМРО няма човешка и икономическа логика, по която най-бедните да получават най-малко, само защото са бедни.

За пореден път сработва схемата за богатия Север и бедния Юг и това състояние изкуствено се поддържа от ЕК и ЕП, за да се угажда на няколко големи държави-членки, каза той и подчерта, че според него този модел е пагубен и докато той съществува евроскептицизмът с основание ще набира все повече сила в Европа.

Данните показват, че понесените преки щети от наводненията в България до месец септември са в размер на 311 млн. евро. А до края на годината сумата сигурно ще надхвърли 400 млн., като се пресметнат щетите от бедствията в последните два месеца.

Подкрепих доклада за корекция на бюджета във връзка с мобилизиране на средства от фонд „Солидарност", за да бъдат отпуснати средства за пострадалите от наводнения държави. Очевидно е обаче, че отпуснатата финансова помощ за България е крайно недостатъчна. Изключително несправедливо е държава-членка с понесени щети за над 311 млн. евро да получи едва 10,6 млн. евро. Настоявам действащият механизъм на фонд „Солидарност" да бъде преосмислен и променен, заяви Джамбазки и попита: Струва ли ви се справедливо най-бедната държава в Съюза да получава 6 пъти по-малко финансова помощ от Република Сърбия, запита той и припомни, че Сърбия не е член, но ще получи 60 млн. евро?

Евродепутатът на ВМРО е поставил този въпрос и пред Комисията с позицията, че механизмът вместо да помага, явно дискриминира бедни държави като Българи, коментира Джамбазки.

Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу цигуларя на Кремъл: Путин е убиец, Репин - съучастник

Протест срещу цигуларя на Кремъл: Путин е убиец, Репин - съучастник

Протестиращите носеха български, украински и европейски флагове, също и постери, на които се виждаше цигулка, от която капе кръв - на фона на причинените от Русия разрушения в Украйна

Парламентът прие предложените от ПБ, ДБ и ПП промени в съдебната система

Парламентът прие предложените от ПБ, ДБ и ПП промени в съдебната система

След като минаха на първо четене в ресорната парламентарна комисия, днес бяха гласувани трите законопроекта. В дебата не участваха ГЕРБ и ДПС. 

Мотористи ще затруднят движението през прохода "Шипка" на 15 май

Мотористи ще затруднят движението през прохода "Шипка" на 15 май

Водачи на мотоциклети от цяла България протестират срещу драстичното поскъпване на застраховката "Гражданска отговорност"