27 Януари, 2026

​Екатерина Михайлова: Не може да си за малко евродепутат, както иска Станишев

​Екатерина Михайлова: Не може да си за малко евродепутат, както иска Станишев

Правото казва различни неща от интересите на политиците. До първи юли приключва мандатът на старите евродепутати. На 1 юли встъпват новите, избрани сега и започва мандатът им. Не може за малко да си евродепут, ако искаш на 1 юли трябва се явиш в ЕП. Ако на 1 юли станеш евродепут, се явяваш в конфликт на интереси, ако си и в националния парламент депутат. Това лице трябва да се откаже от едното място, не може да бъде и в НС, и в ЕП. 

Този коментар направи по Нова ТВ бившият зам. председател на парламента Екатерина Михайлова. Повод за това станаха разиграванията и увъртанията на лидера на БСП Сергей Станишев, който бе отстранен от първото място в листата и това наложи пренареждането й.

Няма пречка без да е евродепутат Станишев да ходи на заседания на парламентарната група на ПЕС и да прави предложения. Той е избран, и встъпвнето му в длъжност предстои. Ако стане евродепутат, то на може да остане в националния парламент. Голям проблем в българската политика е, че не се казват ясно нещата, а всичко се прави задкулисно и все някакви сметки се въртят тайно, посочи още Михайлова.

Според нея казусът с Делян Пеевски си го създаде самият ЦИК.

На 29 май те приеха решение, че предварително не можеш да се откажеш от европарламента, а на следващия ден взеха точно обратната позиция. Пак възниква въпросът „КОЙ?” ги накара да си сменят позициите. Заявлението за прекратяване на правомощия се прави пред Европейския парламент. Политическото обяснение се налага пред юридическото с тези смени на Пеевски с министър Искра Михийлова.

Политикът от ДСБ заяви, че е предупреждавала за рисковете с префернциалния вот и интересите на партиите в Реформаторския блок. Тя е категорична, че проблемът може да се случи във всички листи и за това трябва да се внимава кой влиза в тях.

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Петков: Не съм и няма да бъда предател на партията, която съм създал

Кирил Петков: Не съм и няма да бъда предател на партията, която съм създал

Когато каузата е мисия, а не политическа кариера или стратегия за лично оцеляване, начините за подкрепа са много - и понякога дори по-ефективни от парламентарната скамейка, изтъква бившият депутат

Първи думи на Йотова като президент - разкри кога ще започнат консултациите

Първи думи на Йотова като президент - разкри кога ще започнат консултациите

Тя ще се съобрази с графика, след което ще започнат разговорите с представителите на всяка една политическа сила

Проф. Константинов: Пет от сегашните партии не ги виждам в следващия парламент

Проф. Константинов: Пет от сегашните партии не ги виждам в следващия парламент

Експертът остро разкритикува Румен Радев, че е подал оставка, защото това се прави единствено при извънредни обстоятелства, каквото няма