5 Август, 2026

​Европа да приюти сирийците, които спасяват живота си, но да спре вандалите и джихадистите!

​Европа да приюти сирийците, които спасяват живота си, но да спре вандалите и джихадистите!

Георги Боздуганов

Приемането и интегрирането на мигранти в Германия среща преобладаващо одобрение на обществото. Германската икономика се развива бързо, но има потенциал да се развива още по-бързо. В страната има остра нужда от занаятчийски професии - строители, шофьори, работници в предприятия, електротехници, мед. сестри и пр. Младите германци не проявяват особен интерес към тези трудови категории, а пристигащите квалифицирани работници от Източна Европа не достигат за заемането на свободните работни места. Проблемът с професионалната ориентация на младежите очевидно е сложен и нито Християндемократите, нито Социалдемократите имат някакъв алгоритъм за неговото решаване. Подобно е положението и в другите северноевропейски страни. Подгонените от войната сирийски бежанци се приемат както по хуманитарни, така и по икономически съображения. Те идват от държава с относително развити обществени и производствени отношения и очакванията за интеграцията им изглеждат основателни. Икономиките на България, Румъния и страните от Вишеградската четворка не съответстват на германската и опасенията, че трудно могат да бъдат предложени добри условия за развитие на голям брой мигранти, са реални.

Далеч по-сложен е въпросът с приемането на хора от региони където доминира

първобитно-племенното устройство,

там разрушаването на околния свят (особено чуждия) е начин на съществуване. Тяхното интегриране изисква не само отделянето на значителни финансови средства и промяна на обществените нагласи, но и цялостно нов образователен подход. Понастоящем Европа не разполага с такъв. У нас например проблемът с ромската интеграция не е решен от нито едно правителство, въпреки че е далеч по-елементарен от евентуалното

интегриране на африкански племенни групи, за които копията или пушките са естествено средство за препитание.

От най-съществено значение обаче е 

възпирането на джихадисти и други политически изроди,

дори те да са малка част от пристигащите мигранти. Превенцията на терористичните кошмари налага засилване на мерките за сигурност, което не бива да става за сметка на утвърдените граждански права в Евросъюза. Този проблем не е решен дори в страните с най-ефективни защитни системи като САЩ, Израел и Великобритания.

Прииждащите бежанци от Сирия са предизвикателство, с което Европа ще се справи безпроблемно дори те да са не един, а десет милиона. Съпътстващите рискове от вандализъм и джихадизъм обаче изискват изключително ефективни действия от целия Европейски съюз. И то веднага.

Сподели:
Незаконен достъп до административни компютърни мрежи засякоха от Министерството на иновациите

Незаконен достъп до административни компютърни мрежи засякоха от Министерството на иновациите

В момента се извършва мащабно техническо разследване за установяване на пълния обхват и характер на тази дейност

Еврейски организации призоваха правителството да вземе сериозни мерки след антисемитската провокация в Банско

Еврейски организации призоваха правителството да вземе сериозни мерки след антисемитската провокация в Банско

"Нормализирането на езика на омразата и на антисемитизма води до прояви, които са вредни не само за еврейската общност, те са вредни за всяко едно общество"

ДБ: От премиера и от Гълъб Донев зависи Пловдивският панаир да не бъде завладян от Гергов

ДБ: От премиера и от Гълъб Донев зависи Пловдивският панаир да не бъде завладян от Гергов

Съдът дава едноседмичен срок на финансовия министър Гълъб Донев да потвърди всички процесуални следствия от 2023 г. досега, извършени от държавата

Коментари (0)