3 Март, 2026

​Главният мюфтия на Русия за произхода на татари и башкири: Ние сме българи

​Главният мюфтия на Русия за произхода на татари и башкири: Ние сме българи

В своя лекция главният мюфтия и председател на Главното духовно управление на мюсюлманите в Русия шейх ул ислам Талгат Сафа Таджудинз, коментира произхода на Волго-уралските народи (татари и башкири) и отношението на ислямското духовенство в Русия по тази тема, цитиран от Euro Chicago.

Главният мюфтия на Русия говори за подмяната на етнонима на волжските българи и тяхното обявяване за татари, въпреки, че точно те са задържали за известно време татаро-монголското нашествие към Рус и към цяла Европа. Той казва и, че „нашите предци, българите на Аспарух, и на Балканите се обединили със славяните и са образували държава през VII век“. „Даже Киев е създаден от българи и от славяни. До приемането на християнството, там е имало и български хан, и славянски княз“ - твърди още Талгат Сафа Таджудинз.

„Нашите православни братя наричат нашето отечество Свята Рус, и ние напълно се присъединяваме към това, защото Родината е свято понятие. И нейната основа е Киевска Рус, и в същото време и България (Волжска България – б.р.). Други държавни образувания по това време не е имало“, посочва още духовникът.

Сподели:

Коментари (0)

Терзиев смени заместник-кмета по околната среда Надежда Бобчева с Николай Неделков

Терзиев смени заместник-кмета по околната среда Надежда Бобчева с Николай Неделков

Посочва се, че раздялата с досегашния заместник-кмет Бобчева е "по взаимно съгласие"

3-ти март: Национален празник по "Кодекса на труда", а не по Конституция

3-ти март: Национален празник по "Кодекса на труда", а не по Конституция

Историческите факти в най-сбит вид за тази дата не само не ни довеждат до съгласие, а противопоставянето се усилва, разделението сякаш е част от националната ни съдба

Дечев смени и двамата областни шефове на МВР, работещи по казуса "Петрохан-Околчица"

Дечев смени и двамата областни шефове на МВР, работещи по казуса "Петрохан-Околчица"

Началникът на ОДМВР за София-област Тихомир Цонев и шефът на ОДМВР-Враца Красимир Йончев изчезнаха от публичното пространство през последните дни