11 Май, 2026

​Калфин: Конфликтът в Гърмен е етнически, но корените му са в бедността

​Калфин: Конфликтът в Гърмен е етнически, но корените му са в бедността

"Конфликтът в Гърмен е етнически, но корените му са в бедността - и на роми, и на протестиращи, на бедността в България. Затова и решенията не следва да бъдат етнически, нито пък легалистки", коментира в профила си във "Фейсбук"  вицепремиерът Ивайло Калфин 

По думите му, само по себе си спазването на закона от всички няма да намали бедността и да мотивира безработните от махалата.

"Какво можем да очакваме от хора, които са притиснати до стената и оставени без изход? Те няма да се вслушат колко важно е децата им да се изучат и да се запишат в Бюрото по труда. Те трябва да се нахранят днес. Няма да чуят и иначе уместните призиви да не раждат деца, ако не могат да им осигурят нормални условия", пише Калфин.

Според вицепремиера, събарянето на незаконните къщи също няма да свърши работа, защото ще напълнят гората над Гърмен с отритнати, преследвани и гладни бездомници, които заради своето физическо оцеляване, ще бъдат заплаха на всички жители от общината. 

"Бедността засяга не само безработните, но и работещите. Не само ромите, но и всички етнически групи. Бедността може да се пребори не само от правителството, а от цялото общество и съвсем не с помощи, а с намаляване на неравенствата и ускоряване на икономиката", посочва Калфин.

"Както няма да проработят и наказанията. Както не работи и отнемането на детските добавки и т. н. Да, логично е - всички живеем в едно общество и всички трябва да спазваме еднакви правила. Само че в обществото има толкова маргинализирани хора, че до тях тези иначе разумни думи просто не достигат. Както има и много други, които се борят с живота, които отглеждат децата си и които не смеят да си изгубят работата, въпреки че тя не им носи удовлетворение и достатъчни доходи", отбелязва вицепремиерът.

По думите му маргинализацията става основно и трайно състояние на обществото. Всеки чувства, че заслужава нещо много по-добро, че не заема правилното си място в обществото, допълва министърът. Калфин посочва, че "чувството за несправедливост се свързва не само с ромите, които не спазват правила, но и с показния лукс на съмнителни бизнесмени и политици. Народът се изнервя от несправедливости и неравенства, но налита на тези, които са му по-лесни - на по-слабите. Засега".

Вицепремиерът допълва, че очаква негативни коментари.

"Много ще питат защо не "поправям" нещата, като съм министър. Защото бедността е обществен проблем. И не се решава със социални помощи. Аз правя всичко възможно да се увеличават минималните доходи и безработните да си намират работа. Това обаче не стига", заявява Калфин.

Сподели:

Коментари (0)

Трайчо Трайков: Не е много изгодно  да се върнем към руския нефт

Трайчо Трайков: Не е много изгодно да се върнем към руския нефт

"Ние направихме анализ – моята преценка беше, че има нужда особеният управител на "Лукойл" да бъде подкрепен от по-професионален екип, защото нещата, които гоним в дейността му, са свързани с максимална ефективност, правна сигурност и сигурност на доставките“, обясни той

Ивайло Мирчев: Има перверзия в раздялата ни с ПП

Ивайло Мирчев: Има перверзия в раздялата ни с ПП

 Въпреки това, по думите му, ПП и ДБ няма да се разделят окончателно – двете формации ще продължат да работят за обща кандидатура както за президентските избори, така и за частичните местни избори

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

Mati Ukraina addressed an open letter to European institutions about the concert of Putinist Repin

"We emphasize that this appeal is not directed against cultural exchange as such, but against the potential use of cultural platforms in contradiction with the values and policies of the European Union"