22 Декември, 2025

​Коритаров: ЕС не е капитулирала, Турция е един коректен партньор

​Коритаров: ЕС не е капитулирала, Турция е един коректен партньор

Критериите за оценка на споразумението между ЕС и Турция могат да са различни. Но това, което на мен ми прави впечатление е, че това е една дългосрочна стратегическа рамка за взаимоотношение на ЕС и Турция. Тази позиция изрази по Нова ТВ журналистът Георги Коритаров, който заедно с независимия депутат Велизар Енчев коментираха подписаното преди дни споразумение между Брюксел и Анкара.

Не случайно оценките бяха, че договорянето е израз на отношението между два субекти, които имат обща стратегическа цел, все повече се доближават един към друг, че ЕС и Турция не могат един без друг. Това споразумение идва като потвърждение на една по-стара теза – за необходимостта от разширявена на ЕС към Западните Балкарини и Турция, което трябва да се разбира като разширяване на зоната за сигурност и обща политическа отговорност, коментира Коритаров.

Георги Коритаров не смята, че ЕС е бил поставен в ъгъла, но е в трудна ситуация, защото трябва да бъде постигнат консенсус по един проблем, какъвто е интеграцията на страни кандидатки. Но абсолютно всички – ЕС и Турция, както и ключиви лидери в съюза са изразили удовлетворение от постигнатото споразумение, което те приемат като стъпка към стабилизиране. Първо, защото са преодоляли трудни проблеми, свързани с бежанската криза и второ – защото вече имат обща посока за развитие в региона, посочи анализаторът.

Не приемам, че Турция е рекетьор, а ЕС е капитулирал пред Турция. Турция беше един коректен партньор, макар, че много хора казват, че извивала ръце. Тя получи признание да бъде фактор за сигурност. В същото време, въпреки слабостите в съюза, той се управлява от стойности европейски лидери, които са провели една много сложна дипломация, в която е постигнато максималното – изработването на една рамка за вазимодействие, която в краткосрочен план има за цел в овладяването на бежанската криза, а в дългосрочен план – решаване на проблема за европейската сигурност. Освен това българската държава отчита, че това споразумение удовлетворява и гарантира и българските интереси. Това беше подчертано от Борисов и Митов и едва ли има нужда от налагането на вето, за каквото говори преди срещата премиерът, посочи Коритаров.

Според него в условията на бежанската криза страни кандидатки като Турция, Македония и др. обективно са понесли по-голяма тежест и отговорност за гарантиране на общата сигурност на ЕС. Затова журналистът счита, че трябва да има отваряне на перспективи за тези страни е една малко по-бърза европеизация на този регион. Първите стъпки са направени с предстоящата либерализация на визовия режим за турските граждани и отварянето на преговорната глава „Бюджет и финанси“.

Сподели:

Коментари (0)

Откриха 11-годишно бургазлийче, обявено от дни за общодържавно издирване

Откриха 11-годишно бургазлийче, обявено от дни за общодържавно издирване

Ангажираните полицейски служители осъществили множество оперативно-издирвателни действия, но днес случаен гражданин, разпознал малолетния по снимки във Фейсбук групите и алармирал Първо Районно управление в града

От АПИ отрекоха твърдение на бивш вицепремиер, че са купували 50-метрова яхта

От АПИ отрекоха твърдение на бивш вицепремиер, че са купували 50-метрова яхта

Бившия служебен вицепремиер и министър на вътрешните работи, назначен от Румен Радев, Иван Демерджиев заяви, че държавно учреждение си е купило 50-метрова яхта

 От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

Според Йордан Тодоров подобна поредица от две аварийни спирания непосредствено след планов ремонт е безпрецедентна за най-голямото и най-печелившо държавно енергийно дружество