5 Декември, 2025

​Корнелия Нинова: Питайте Стойнев защо подкрепя ветото на президента

​Корнелия Нинова: Питайте Стойнев защо подкрепя ветото на президента

Ветото на президента върху Закона за защита на конкуренцията ще бъде преодоляно. Тази позиция изрази в студиото на Нова ТВ депутатът на Коалиция за България Корнелия Нинова .

Тя обясни, че това ще стане, първо, защото имат свои контра аргументи на аргументите на Росен Плевнелиев. И второ – има член в правилника на Народното събрание, който ще позволи на депутатите да гласуват само спорните текстове като на второ четене и да минат с обикновено мнозинство. Така тя призна, че има вратичка в правилника, която позволява да се преодолява всяко вето на държавния глава.

Тя смята, че промените, които са предложени, са в интерес на българските търговци, няма по никакъв начин да доведат до увеличение на цените на стоките, не са в интерес на големите търговски вериги, нито  удар срещу средните и дребни търговци. Като аргументи Нинова посочи, че промените, които предлагат ще гарантират връщането на парите на доставчиците да става в рамките на 30 дни, а не както настоява президента – след 60 дни. Доставчиците няма да плащат такси, ако срещу това не стои конкретна услуга, а не както беше досега - тази такса да се определя свободния пазар.

Така Нинова се опита да обори позицията на Йордан Матеев, председател на сдружение за модерна търговия, който смята, че този закон не отговоря на пазарните механизми и не се подкрепя от работодателските и потребителските организации. В ефир я попита - Защо тогава икономическият министър играе с президента и не приема промените, направени в Закона?

Не мога да отговоря на този въпрос, мисля, че Драгомир Стойнев не подкрепя изцяло Росен Плевнелиев по този закон, затова е добре да попита него, отговори в прав текст червената фурия. 

Корнелия Нинова коментира и решението на Сергей Станишев да стане евродепутат, въпреки заявената категоричност, че ще работи за БСП и в България.

Всеки има право на избор, Станишев е част от европейската политика. Естествено е, когато има промяна на обстоятелствата е той да промени намеренията си. Не искайте от нас тези обяснения, не ни вкарвайте в тези противоречията. Моля, колегите да спрем с коментарите и мненията по тази тема, защото това демотивира нашите хора, когато виждат боричканията в БСП. Всичко ще стане ясно на предстоящия в събота пленум, посочи Нинова.

Сподели:

Коментари (0)

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Кабинетът внася в понеделник коригирания проектобюджет в НС

Финансовият министър посочи какви ще са параметрите на план-сметката за 2026 г

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

Бачев към Сметната палата: Нарушенията в Министерството на културата са преди мандата ми

От първия ден на встъпването си в длъжност министърът на културата е извършил цялостен анализ на състоянието на системата и е действал за прекратяване на установените неправомерни практики във финансирането и отчитането, съобщават от Министерството на културата

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

ОТ ПП-ДБ внесоха вота на недоверие към кабинета с подкрепата на "Меч" и АПС

Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев посочи, че това е първият вот с активното участие на най-младото поколение на България и заплаши с още по-голям протест от този на 1 декември