7 Декември, 2025

​Лютви Местан: Краят на кабинета „Орешарски” е настъпил

​Лютви Местан: Краят на кабинета „Орешарски” е настъпил

Краят на кабинета „Орешарски” е настъпил, каза пред журналисти в парламента председателят на ДПС Лютви Местан. Според него с никакви тактически ходове не трябва да се допуска преосмислянето на края на мандата на 42-то Народно събрание. „Аз съм изумен, че някой има интерес да се нагнети усещане за неяснота относно оставката на кабинета „Орешарски”. Не мога да си обясня как и защо някой внушава тезата, че този казус е неясен и едва ли не се явява в ролята на този, който ще предизвика края на кабинета „Орешарски”. Този въпрос беше изяснен по време на консултациите при президента, последва конкретизиране от г-н Орешарски, че оставката ще бъде подадена в периода 21-25 юли. Няма бог знае какво значение дали ще е 22, 23 или 24 – ще бъде през един от тези дни”, заяви Лютви Местан. „Ние ще бъдем в парламента, ще гласуваме тази оставка, за да вървим съгласно постигнатото споразумение – разпускане на парламента на 6 август, едновременно с това назначаване на служебен кабинет”, подчерта той.

Местан обясни, че от ДПС са готови на всякакви консултации, включително за уточняването на дневния ред, за компенсиране на загубеното време през тази седмица чрез извънредни заседания на Народното събрание по посока на удължаване на пленарния ден, ако е необходимо – и среднощни заседания, и заседаване през следващия уикенд.

„По-добре е по-трудно да стигнем до съгласие чрез преговори, но да не се отклоняваме от постигнати споразумения, защото така наистина ще девалвираме окончателно доверието в политическата система”, заяви Местан. По думите му проблемът с инициирането на консултациите е, че непрекъснато се поставят под съмнение вече постигнати споразумения. „Оценката за ДПС като грешка се продуцира от висши представители на БСП. Аз оставам председател на партия, която е разположена в политическия център, която не затваря диалога, но и партия, която никому не е обречена веднъж-завинаги”, обясни Местан.

Според лидера на ДПС трябва да се приеме Закон за актуализация на бюджета на НЗОК и на републиканския бюджет. Местан посочи още, че ако има бизнес решение на казуса КТБ, от партията биха го приветствали.

Сподели:

Коментари (0)

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“ 

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."