Иван Костов здраво се е ръкувал с КТБ и Цветан Василев. Фирма, близка до Командира, дължи 1,67 млн. евро на КТБ. Несъмнено ще излязат и други впечатляващи данни за роднини на бившия премиер. Наред с два огромни апартамента се сдобива и с луксозен бизнес център за милиони на столичния бул. „Цар Борис III”, пише "Труд".
Точно той в немалка степен създаде тази среда, в която чрез политическа дейност се натрупват забележителни лични и семейни капитали. И виждаме, че с лостовете на държавната машина в ръцете, докато е бил Реформатора и Семафора, Костов добре се е възползвал от създената среда и произведените по време на управлението на СДС факти и реалности.
Костов предопредели за много години напред липсата на устойчиво икономическо развитие на България и затъването на милиони българи в сумрака на бедността и отчаянието. „Познавайки почерка на Иван Костов, виждам, че през последните 12 г. неговата цел е да дестабилизира управлението и да дърпа конците отстрани. Това той прави и в момента, виждайки случващото се в Реформаторския блок (РБ)”, каза наскоро режисьорът Евгений Михайлов.
"Много основания забелязваме да потвърждават думите на синия политик. Показват го характерът и подтекстът на бъркотиите и скандалите в РБ. Костов възнамерява чрез дърпането на конците в тази клиентелистка по същество конструкция активно да присъства в политическия живот и да участва в косумирането на властта в страната. За целта се налага да оглави РБ чрез подконтролното му засега ДСБ с Радан Кънев начело."
„Реформаторския блок аз го разглеждам като едно обещание. Той е коалиция, която има перспективата да стане силен политически субект... ще подкрепя блока, ще му помогна не само да получи гласове, но и да бъде изграден, така както го искаме ние”, казва Костов.
Така и действа. „Всеки има възможността, използвайки преференциалния вот, да докаже, че има доверие”, заяви самообявилият се за Реформатор и организира провалянето на Меглена Кунева в изборите за евродепутати. Открито заяви, че ще гласува не за нея, която водеше листата на реформаторите, а за Светослав Малинов. Успя, провали Кунева, унизи я.
За да покаже, че тя не „носи обществено доверие в управлението”, не представлява по най-добрия възможен начин гласуващите за РБ. А кой? Радан Кънев ги представлява, разбира се, неговият човек, той е носителят на общественото доверие! И упорито пробва да го намести за водач на РБ или поне да измести от предни позиции „червената кукувица” Кунева.
Маневрите на Костов са доста прозрачни, тъй като няма влиятелни електронни медии и вестници на своя страна, както беше някога, когато се ползваше с подкрепата на Запада, пише още в публикацията. А и отдавна е на сцената под прожекторите, много негови изявления и действия са запазени за обективен анализ, разнищван е нееднократно от анализатори и наблюдатели. Няма с какво особено да изненада публиката и недоброжелателите си.
Заседнал трайно в дясната страна на политическия спектър, Костов трябва да води борба с конкуренцията, преди всичко с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. РБ и няма от кого другиго да нарасне електорално, затова създателят й действа грубо. Когато през февруари 2008 г. беше поставен въпросът за приемането на ГЕРБ в ЕНП, само ДСБ от всички други партии в нея гласува против.
Борисов не е забравил това. И много други убождания откъм ДСБ и РБ не е пропуснал покрай ушите си. По сталински упражняваше властта Костов, сталински са и хватките му в сянка като управляващ рисковете в Лабораторията в НБУ в хода на политическите завои. Особено на острите, а те предстоят множество пред кабинета „Борисов 2”, все хлъзгави и неочаквани в мъглата.
Костов е мотивиран главно от морал за всепозволеност. Хладен към себе си, застанал отстрани, той гледа на хората инструментално и студено. Не ги мрази, но така го възприемат - като зъл и отмъстителен. Вътре в него преобладават отрицателните съставки на самооценката, но почти целият му личен живот е скрит от другите. „Много малко хора могат да общуват с него... Той може да ви гледа и да не чува какво му говорите, защото мисли за друго”, казва жена му Елена.
Борисов категорично не искаше да има реформаторите за коалиционни партньори, даже се закани да върне мандата, ако няма повече от 120 депутати в парламента след изборите. „Не трябва да си правят илюзиите, че с Реформаторския блок могат да се водят преговори за десноцентристка коалиция”, казваше ядно.
Само идването на шефа на ЕНП Жозеф Дол и оказаният от него силен натиск принудиха водача на ГЕРБ да склони. Преговорите минаха трудно, със съпровождащо стържене и скърцане. След гласуването на кабинета взаимоотношенията се поизгладиха, но това очевидно е временно. При първите по-сериозни проблеми в управлението - а те наближават - предстоят нови десебейски изпълнения след подръпване на конците от Иван Костов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас