1 Май, 2026

​Мавродиев: Не съм притискан от прокуратурата, теорията на Дончева е конспирация

​Мавродиев: Не съм притискан от прокуратурата, теорията на Дончева е конспирация

Държавното обвинение не е оказвало натиск върху КФН по отношение на "Булагартабак". Това стана ясно от думите на председателя на Комисията Стоян Мавродиев, който коментира твърденията на бившия червен депутат Татяна Дончева, изказани по Би Ти Ви тази сутрин. „булеварден роман“ с ниска степен на достоверност.

Ако става въпрос за моя сигнал до прокуратурата от миналата година срещу двама от заместниците ви, това са забавни и конспиративни теории на Татяна Дончева. Нямам представа откъде й е хрумнало точно това. Честно казано, освен да се забавляваме с подобни конспиративни версии, не виждам какво друго можем да направи, размишлява Мавродиев.

В интервю за bnews. той обаче обясни, че не може да коментира работата на прокуратурата, дали има разследвания и дали има разследвания срещу негови заместници, за каквито намеква лидерът на Движение 21.

Аз не виждам натиск на прокуратурата върху КФН по тази тема, защото преди година много ясно обявих, че съм подал жалба срещу двама души от Комисията. А именно – срещу Борислав Богоев и продължаващия да бъде зам.-шеф Николай Попов. По едно време и двама бяха мои заместници. Мандатът на Богоев изтече и Народното събрание избра Ралица Агайн-Гури на негово място. Но така или иначе жалбата ми срещу двамата е факт още от миналата лято. Тя е силно аргументирана за това, че извършеното от двамата е престъпление по Наказателния кодекс, тъй като атакува финансовата стабилност на страната.

Нямам представа откъде Татяна Дончева е решила, че те са разследвани за „вредителство“.

Има ясно престъпление по глава 8 от Наказателния кодекс, т.е. за действия, чрез които се удрят КФН, която е важна за финансовата сигурност на страната.

В България има два финансови регулатора. Единият е БНБ, който контролира банковия сектор, а КФН - небанковия. Тоест, извършеното от двамата ми заместници миналата година е престъпление, тъй като когато се атакува финансовият регулатор, това непременно се отразява на финансовата сигурност на България. Атаките пречат на КФН да работи качествено и разрушава репутацията й.

Сподели:

Коментари (0)

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

България е с най-високата годишна инфлация в еврозоната през април

Страната ни е начело в класацията с ръст на цените от 6.2% на годишна база, което е сериозно ускорение спрямо март, когато инфлацията беше 2.8%.

 Асен Василев:  На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

Асен Василев: На президентските избори ПП и ДБ ще се явят заедно

„Това не е някаква драматична стъпка, а нормална еволюция“, заяви лидерът на ПП.

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Откриха нарушения на строителния обект в Бургас, където загина служител от свличане на земна маса

Мъжът е подменял ВиК съоръжения на улица в центъра на града. Той е влязъл в близо триметров изкоп, когато внезапно се е свлякла земна маса.