17 Март, 2026

​Михаил Миков: БСП ще гласува „против“ разделянето на ВСС, връща ни назад

​Михаил Миков: БСП ще гласува „против“ разделянето на ВСС, връща ни назад

Предложенията за промени в Конституцията са пълен фарс. Толкова много предложения има направени, но няма кой да ги защити. Дори вносителите им не искат да ги защитават. Във ВСС няма място за разделяне на две колегии – на прокурорска и съдийска, това значи и парламентът и МС да направят отделни колегии, това ще доведе до затваряне на системите вътрешно в себе си – съдийската и прокурорската. Това обяви от трибуната на парламента лидерът на левицата Михаил Миков по време на дебатите за приемане на промени в Конституцията. Той бе категоричен, че БСП няма да подкрепи тези промени и разделянето на ВСС.

Пороците на съдебната система ще се упражняват по-лесно, когато органите са малки, това противоречи на прогласения принцип за реформа. Ще се затрудни и администрирането на съдебната власт, ще има дълъг процес на пренастройване на системата. Внесените предложения са компромис, не знам дали са исторически, но връщат функционирането на изпълненията съдената власт назад. Компромисът наричан "исторически" сигурно ще даде историческо мнозинство за приемането на тези промени. Но това ще доведе до исторически регрес, това връща България назад, не води до реформиране на системата, а до задълбочаване на проблемите в нея, изтъкна Миков.

Сподели:

Коментари (0)

Нейнски: Към България не е отправяна покана да се включи в охраната на Ормузкия проток

Нейнски: Към България не е отправяна покана да се включи в охраната на Ормузкия проток

Тя съобщи, че ще посети Украйна в последния ден на месеца

Димитър Гърдев: Иран има уран, обогатен до 60% - за мирни цели не е нужен

Димитър Гърдев: Иран има уран, обогатен до 60% - за мирни цели не е нужен

Военната операция на САЩ и Израел не е неочаквана след ударите през миналата година

ЕС ще натиска Унгария да одобри заема за Украйна

ЕС ще натиска Унгария да одобри заема за Украйна

“Това е прилагане на решенията, които вече са взети на лидерско равнище и Унгария даде съгласието си за тях“, подчерта Калас