Скандалът с панамските досиета съвсем не е ново нещо, в рамките на година-две такива скандали е имало. Този обаче е огромен като мащаб, заяви в предаването "Лице в лице" на бТВ бившият финансов министър Муравей Радев, коментирайки "Панамагейт". "Надявам се, че този скандал ще предизвика най-после правителствата на бели държави да вземат мерки срещу това явление. Иначе е законно да имаш офшорни фирми. Не е луд, който е изял зелника, а който му го дава. Такива закони са направили някои държави", обясни финансистът.
Помолен да обясни какво представляват офшорните фирми, Муравей Радев посочи, че те са регистрирани в държава, която има почти нулево данъчно облагане и която има лесен режим за влизане и излизане. Не се изскват особени правила, не се изисква да покажеш, че ти си собственик, може да се работи с подставено лице. Там хората работят на скрито и не си показват имената. Големи капитали могат да влязат, без да е необходимо да се доказва техният произход. "Така че големите потоци пари, придобити по криминален път и чрез политическа корупция, намират там своето убежище и после се инвестират в белите страни, като пречат на белия бизнес, защото излизат с едно рамо напред. Те изкривяват икономическото развитие на белия свят, за което правителствата би трябвало да вземат мерки."
На въпрос изненада ли е българската следа, бившият финансов министър обясни, че има няколко причини, заради които един бизнесмен би го правил. "Излязоха две имена. Доколкото разбирам, Манджуков си е отишъл с името там. Ако не е внасял мръсни пари, няма причини на този етап да се срамува от това. Но ако произходът на капитала му там не е чист, има защо да се притеснява. Порочното е, когато той не отива с името си в тези офшорни зони. Едни избягват голямото и тежко данъчно законодателство в своите държави", поясни още Радев и добави: "Вземете Булгартабак, КТБ - това са примери за подставени лица чрез офшорки, те са продукт у нас на приватизацията."
Още от България
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"
Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия
Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ
Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане
Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване
Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние