25 Февруари, 2026

​На площад „Св. Неделя“ софиянци ще почетат жертвите на комунистическия терор

​На площад „Св. Неделя“ софиянци ще почетат жертвите на комунистическия терор

Възпоменателен митинг под надслов "Памет за жертвите на кремълския тероризъм" ще се проведе на 16 април, четвъртък от 19 ч на площад „Св. Неделя“. Той е посветен на 90-годишнината от кървавия комунистически атентат в църквата "Св. Неделя" при който загиват 213 невинни български граждани.

Този зверски акт е атентатът, с най-много жертви в света до 11 септември 2001 г. когато терористи на Алкайда атакуваха кулите близнаци в Ню Йорк. Възпоменанието е организирано чрез социалната мрежа Фейсбук от Групата за обществен натиск, която през февруари и март изкара софиянци в подкрепа на инициативите: "Стоп на кремълската агресия в България", "Свобода за Надя Савченко" и "Памет за Борис Немцов". Организаторите канят българите патриоти и демократи, да поднесат цветя и запалят свещ на поклонението.

На митинга ще бъде поставено категорично искане за пълна и безусловна декомунизация и лустрация в България. Сред ораторите са Александър Малинов, бившите затворници репресирани от комунистическия режим Димитрин Вичев и Петър Бояджиев, както и Манол Глишев и Кирил Чуканов, извършили протестния акт пред МОЧА / мемориал на окупационната червена армия/ в София на 14.04. и задържани от полицията в I РПУ.

Събитието е съгласувано със Столична община, казват организаторите.

Сподели:

Коментари (0)

НС преодоля ветото на Йотова и окончателно прие промените в Изборния кодекс

НС преодоля ветото на Йотова и окончателно прие промените в Изборния кодекс

Вчера депутатите от парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси отхвърлиха ветото на държавния глава върху промените в Изборния кодекс. Промяната, която засяга най-вече българите, които живеят в Турция, САЩ и Великобритания, мина в комисия благодарение на гласа на един социалист.

Гюров: Задействана е операция по сплашване на новия вътрешен министър

Гюров: Задействана е операция по сплашване на новия вътрешен министър

Повод за думите му стана фактът, че народните представители включиха в дневния си ред изслушване в пленарна зала на служебния министър на вътрешните работи Емил Дечев и на ръководството на ГДНП във връзка с оказван натиск по случая „Петрохан“

Депутат на АПС напусна групата

Депутат на АПС напусна групата

За напускането на народния представител съобщи председателят на парламента Рая Назарян. Тази сутрин Едис Даудов положи клетва като парламентарист от листата на АПС.