ГЕРБ ще победи на предсрочните парламентарни избори в България, а Сергей Станишев ще се бори за мястото на еврокомисар.
Това прогнозира германският политолог Йохана Даймел пред програмата на македонски на Дойче веле.
Даймел е на мнение, че АБВ би могла да стане социалдемократическа алтернатива на БСП и сериозен конкурент на Столетницата.
Германският политолог смята, че Станишев в момента се опитва да участва в разпределението на ключовите европейски позиции.
Точно сега, а не през есента се договарят персоналните решения и Станишев би искал да бъде номиниран за еврокомисар, подчертава Даймел.
По отношение на шансовете на основните политически партии в България германският анализатор прогнозира победа на ГЕРБ.
Според нея, управляващата БСП в най-добрия случай ще постигне резултата си от европейските избори.
Тя е на мнение, че Борисов ще трябва да формира коалиционно правителство или с "България без цензура" на Николай Бареков, или с Движението за права и свободи, което - според преценките на Даймел - Борисов предпочитал.
Загубата на Атака” на Волен Сидеров не означава край на националистите в България. „За съжаление в България винаги имало място за националистически, екстремно десни политически формации”, посочва Даймел, изтъквайки, че НФСБ вече стяга редиците си.
Германският политолог предупреждава, че политическата стабилност не може да бъде постигната чрез задължително гласуване.
Още от България
Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!
"Напълно изведена извън механизмите на публичния контрол според промените е и ролята на МВР в цялостния изборен процес. Радев и неговата групировка планират пълна узурпация на властта в България"
Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"
Без да посочва конкретни имена, вътрешният министър твърди, че МВР има данни, че председателят на местна партийна структура ръководи схема, с която ВиК-Бургас е ощетено с милиони евро
Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация
По външни белези летателният апарат наподобява въздушен танкер за дозареждане във въздуха