Одобрените от Съвета на министрите на икономиката и финансите препоръки към България съдържат и предупреждения за бюджетни проблеми. Те са част от така наречения "Европейски семестър" за координация на фискалните и икономическите политики на страните от Евросъюза.
За тях алармира по-рано днес в ефира на Би Ти Ви депутатът от ГЕРБ Димитър Главчев.
Според Брюксел страната ни трябва да засили бюджетните мерки с оглед на възникващите отклонения от изискванията и да въведе цялостна стратегия за повишаване на събираемостта на данъците и справяне със сенчестата икономика.
Бюджетните прогнози на правителството са основани на оптимистични сценарии, е отбелязано още в документа, в който се съдържа и предупреждение за риск от отклоняване от бюджетните цели.
България беше представена на заседанието от финансовия министър Петър Чобанов, който отказа коментар пред медиите.
Още от България
Радев се срещна в МС с представители на ръководството на „Уестингхаус“
Обсъдено е изпълнението на предварителните инженерни дейности по проекта за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“
ДБ предложи законови промени - санкциите "Магнитски" да станат част от българското законодателство
Промените предвиждат по-строг контрол върху финансовите операции на санкционирани лица и свързаните с тях лица
Десислава Атанасова публикува документи, показващи, че от 5 до 8 април 2024 г. е била само в Турция
"Тази справка и всички други документи, относно пътуването и пребиваването ми в Република Турция за периода 05-08 април 2024г., ще представя пред компетентен съд, за установяване на отговорността на съответните лица"