24 Ноември, 2024

​Огнян Минчев към Реформаторите: Важни са границите на компромиса

​Огнян Минчев към Реформаторите: Важни са границите на компромиса

„Компромисът е ежедневие в демократичната политика. Затова най-важния въпрос са границите на компромиса. Един компромис може да забави движението ти напред. Един компромис може дори да те върне назад - ако ти позволи да мобилизираш силите си за бъдещо надмощие. Неправомерен е този компромис, който унищожава дългосрочния ти потенциал да вървиш напред, който подкопава самите основи на твоята подкрепа, на идентичността ти, който размива посоката на твоето движение напред“. Този коментар написа на поитологът Огнян Минчев по повод вчерашните политически обяснения на лидера на ДСБ Радан Кънев, че въпреки слабостта си като структури, организация и присъствие в НС, реформаторите са наложили непознат стил на управление: Стилът на преговорите и компромиса.

„Този стил не се харесва нито на мафията, която вижда, как лостовете на властта бавно, но сигурно, се изплъзват, нито на най-радикалните ни привърженици, които са свикнали да правим политика на принципа „Всичко или нищо“. За петнайсетте години на новото хилядолетие, този принцип обаче доведе до … едно голямо Нищо“, признава Радан Кънев.

Според Огнян Минчев местните избори ще бъдат етап в решаването на нещо важно: ще успее ли ДПС да купи гласовете на подавляващо мнозинство от ромското население в България, за да осъществи разделението на позиции в българската политика по етнически признак. Ако това се случи - много малко от дневния ред на реформаторите ще бъде реалистична цел от тук нататък, категоричен е политологът.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас