7 Декември, 2025

​Огнян Минчев: Рекетът вече започна - Ципрас се скара на Брюксел заради Москва

​Огнян Минчев: Рекетът вече започна - Ципрас се скара на Брюксел заради Москва

„Гърция е най-големият галеник на съдбата като страна - членка на ЕС. Атина получава пълно членство през 1981 г. - пет години по-рано от Испания и Португалия - изцяло по логиката на Студената война за недопускане на социална и политическа нестабилност близо до фронтовите линии между Изтока и Запада. Така едва излязлата от кризата с авторитарния режим на "черните полковници" Гърция буквално за няколко години е набързо изведена в позиция на "готовност за членство" в тогавашната ЕИО - предшественика на ЕС.”Тези факти припомня на страницата си във Фейсбук политологът Огнан Минчев. Според него, ако през първото десетилетие на 21 век Гърция е получила над 90 млрд. евро от фондовете за развитие на ЕС, през предходните две десетилетия общата сума е над два пъти по толкова - средно по 10 млрд. годишно.

„През всичките тези години Атина бе неколкократно уличавана в системни статистически манипулации и заобикаляне на правилата на Брюксел - нека се изразим така метафорично. 

Гръцкото отношение към Европа 

няма общо с добре познатата ни българска плахост и неловкост - с липсата на самочувствие за равноправен партньор. Гърците са категорични, че Европа е длъжна да дава и никога не се затрудняват да намерят достатъчно аргументи в подкрепа на това свое убеждение. Ако в един момент дежурните аргументи спрат да работят - на помощ идват събития и претенции с неподозирано голяма давност. Днес Атина претендира за опрощаване на своя дълг защото ... имала да получава репарации от Германия от Втората световна война... Хората имат да вземат - след като са получили над 300 млрд. евро за развитие само от кохезионните фондове на ЕС през последните три десетилетия. Изборът на радикалните леви популисти от СИРИЗА е пореден опит за идеологическа ескалация на пазарлъка с Брюксел и международните кредитори - "Опростете ни дълга, защото ще направим някоя още по-голяма беля." Каква например? Ами ето - ще блокираме консенсуса на ЕС за санкциите срещу Москва, ще обърнем курса в полза на Кремъл и против НАТО, ще принудим другите да махнат с ръка и да опростят дълговете ни - само и само да не им пречим във всичко останало... Рекетът вече започна - Ципрас се скара на Брюксел, че не го питали за санкциите срещу Москва - в първия ден на мандата му! През 80-те години Андреас Папандреу на няколко пъти заплашваше, че ще изгони американските бази от Гърция и ще изведе страната от НАТО. Следваше ускорено финансиране - и укротяване на левия бунтар ... за определено време... После - пак. Едва ли ще наблюдаваме драматични промени в жанра - цикълът ще е същия. Театърът на неудовлетвореното идеологическо левичарство ще приключва всеки път в прегръдка със Златния телец. Само че този път сценарият ще бъде по-труден. Гърция не е единственият голям длъжник в ЕС. След Атина идват Мадрид, Рим, Лисабон... Няма основание да се опрости дългът на Гърция, а останалите да плащат. Трудно ще бъде и всички да спрат да плащат - кредитирането е въпрос на система. Тя може да бъде променяна, но не и отменена. Днес и в обозримо бъдеще вятърът духа в платната на Ципрас. След десетилетия на политическо вегетиране крайната левица оживено ще подкрепя 

експеримента на СИРИЗА 

като аргумент за собственото си възраждане. Набиращите сила геополитически бури в Близкия изток и Украйна ще накарат Брюксел да отминава с мълчание ексцентричните претенции на левичарския популизъм, идващи от Атина и да се опитва поне частично да ги удовлетвори. В крайна сметка обаче дори и тържеството на социализма не може да отмени таблицата за умножение - и аритметиката като цяло. В един момент на някого ще му писне да плаща сметките на другите. И пътят ще навлезе в поредна задънена улица.”, предупреждав Огнян Минчев.

Сподели:

Коментари (0)

Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО за 2026 г. - със "скърцане на зъби", но единодушно

Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО за 2026 г. - със "скърцане на зъби", но единодушно

Ще се запази политиката по доходите за педагогическите специалисти в системата на предучилищното и училищното образование. 

МОСВ започна мониторинг на морските води заради блокирания танкер от сенчестия флот на Русия

МОСВ започна мониторинг на морските води заради блокирания танкер от сенчестия флот на Русия

Към момента редовният мониторинг на МОСВ не отчита отклонения, които да сочат замърсяване на морските води в акваторията на България.

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

С тържествен ритуал вдигат знамето на новия патрулен кораб „Храбри“

Ходовите изпитания на кораба „Храбри“ се проведоха през ноември 2025 г.