8 Декември, 2025

​От 2 февруари започва регистрацията на партиите в ЦИК

​От 2 февруари започва регистрацията на партиите в ЦИК

От 2 февруари започва регистрацията на партиите в ЦИК за участие в предсрочните парламентарни избори на 26 март. Тя ще продължи до 8 февруари, става ясно от хронограмата, публикувана на сайта на ЦИК.

До 29 януари Избирателната комисия трябва да обяви разпределението на броя на мандатите за всеки многомандатен избирателен район.

13 февруари пък е срокът, в който Районните комисии трябва да регистрират инициативните комитети, а до 21 февруари РИК ще регистрира кандидатските листи по места.

Жребият за номерата в бюлетината на партиите и коалициите ще е на 22 февруари.

Предизборната кампания започва на 24 февруари и продължава до 24 март.

Българските граждани, които живеят в чужбина, могат да подават заявления, че желаят да гласуват до 28 февруари.

До 11 март избирателите с трайни увреждания могат да подадат заявление в общината, че искат да гласуват с подвижна избирателна кутия.

До 20 март тези, които не са го направили, но в населеното им място има разкрита подвижна секция, могат да заявят, че искат да гласуват с нея.

До 11 март избирателите, които искат да гласуват по настоящ адрес, трябва да подадат заяявление до общината.

18 март пък е срокът, в който избирателите могат да поискат от общината да отстрани грешки в избирателните списъци.

Изборният ден на 26 март ще започне в 7 часа и ще продължи до 20 часа. Ако в 20 часа пред секциите има опашка от негласували, председателят на комисията трябва да събере личните им карти.

Гласуването обаче не може да бъде удължавано с повече от час и трябва да приключи най-късно до 21 часа.

В 20 часа на 26 март ще са ясни и първите данни за гласуването от социологическите агенции.

До 28 март РИК трябва да съобщи резултатите от вота по места, а до 30 март ЦИК ще съобщи разпределението на гласовете и мандатите. Кандидатите за народни представители, избрани от повече от едно място, ще имат един ден да заявят от коя листа искат да бъдат избрани.

До 3 април ЦИК трябва да обяви имената на всички 240 избрани за народни представители.

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: Може да се иска оставката на премиер, но външни хора не могат да свалят лидер на партия

Румен Христов: Може да се иска оставката на премиер, но външни хора не могат да свалят лидер на партия

Според него задачата на партиите, които участват в парламентарните избори, е да си осигурят застъпници. “Защото, когато има във всяка секция застъпници на отделните формации, много трудно може комисията да се наговори."

Даниел Митов: МВР свърши основната си работа - да опази мирно протестиращите, без насилие

Даниел Митов: МВР свърши основната си работа - да опази мирно протестиращите, без насилие

Той коментира, че би могло да има много по-добра координация между полицията и организаторите на протеста, и ще разчита на тяхното съдействие за това: „Ако искат нещата да протекат мирно и спокойно – да си сътрудничим, без значение какво мислят за мен или за правителството – да мислят за хората на протеста.“  

Евакуираха с хеликоптер трима души от заседналия танкер от сенчестия флот на Русия

Евакуираха с хеликоптер трима души от заседналия танкер от сенчестия флот на Русия

„Получи се информация, че има трима членове на екипажа, които са в недобро здравословно състояние - по молба на корабособственика да бъдат евакуирани."