27 Юли, 2026

​Патриархът на Путин - Кирил, канонизира нов руски светец в София

​Патриархът на Путин - Кирил, канонизира нов руски светец в София

Руският патриарх Кирил ще посети България в началото на следващата година. Очаква се това да стане през февруари 2016 година, когато ще се проведе заседанието на руския свети Синод, да бъде взето решението за обявяването за светия и въздигнат за светец архиепископ Серафим Соболев, който дълги години духовно обгрижва енорията на задграничната руска църква в София в храма „Св.Николай“. Това обяви митрополит Иларион, ръководител на външния отдел на Руската Православна Църква, който играе ролята за своеобразен външен министър на Московската патриаршия.

Според него Главата на Българската Правослвана Църква патриарх Неофит вече е изпратил писмо с покана, в което се отбелязва, че актът на канонизиране и обявяване за светец на архиепископ Серафим Соболев се очаква от цялата ни Църква и вярващите, защото той се е превърнал в обект на всенародна почит.

Патриарх Кирил ще пристигне в София, за да вземе участие в тържествата за новоканонизирания светец. Българската православна църква отново демонстрира раболепие пред руската и обслужва интересите й на Балканите. Открит остава въпросът, че вече 26 години Св. Синод отказва да въздаде почит на избитите след 9-ти септември 1944 г. над 120 родни свещеници без съд и присъда от комунистите, а както и да осъди престъпленията на комунистическия режим потъпкал и обезличил християнството в България.

Друг акцент от задграничната програма на руския патриарх Кирил е участието му в тържественото отбелязване на 1000-годишнината от руското монашеско присъствие в Света гора. За тази цел Московският и на цяла Русия патриарх Кирил ще посети и Гърция. Тържества за тази годишнина са предвиждат и в Русия.

На Балканите, Главата на Руската патриаршия ще бъде и за участие във Всеправославния събор в Цариград, за който вече се чуват резервирани гласове в руския висш църковен клир, че едва ли този дългоочакван събор на православния свят ще донесе необходимото за разрешаването на споровете и проблемите, които са натрупани с времето и годините.  

Сподели:
Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост

Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.

Техеран: Българските управляващи трябва да понесат отговорност за опасното решение, което превръща страната им в съучастник на САЩ и ционисткия режим

Техеран: Българските управляващи трябва да понесат отговорност за опасното решение, което превръща страната им в съучастник на САЩ и ционисткия режим

Говорителят на външното министерство на Иран Есмаил Багаи заяви на седмичната си пресконференция днес, че Техеран знае, че България преди време е дала разрешение на американските ВВС да разположат свои самолети на летище София, които да бъдат използвани във войната срещу Иран,

ПП внася петиция  до Йотова, иска вето върху Бюджет 2026

ПП внася петиция до Йотова, иска вето върху Бюджет 2026

Настояват финансовият рамков закон да бъде върнат за ново разглеждане в Народното събрание, като изтъкват, че той крие сериозни рискове за икономическата стабилност и социалния стандарт у нас

Коментари (0)