6 Декември, 2025

​Петър Илиев: Как да е в ареста съсипателят на КТБ, като той е и диригентът?

​Петър Илиев: Как да е в ареста съсипателят на КТБ, като той е и диригентът?

Докладът казва, че квесторите са били уведомени за липсата на такива пари на каса. Изнасяни са пари от банката, но не наведнъж, заяви по Нова тв журналистът от вестник "Банкер" Петър Илиев. Той уточни, че фирмата „Промарк“, в чиято полза са правени кешовите трансфери (която е еднолична собственост на Цветан Василев), е изразила желание тези трансфери да бъдат оформени като заеми. „Това потвърждава още веднъж моята версия, че тази банка е трябвало да бъде съсипана. С всички силови органи на държавата това се е правило. Но тези, които са го поръчали, не са се усетили, че това ще предизвика банкова паника в сектора“, коментира Илиев.

На въпрос защо в ареста са касиерки и служителки, а не този, „който е поръчал съсипването на банката“, гостът отговори: „Ами ако той е този, който дирижира държавата, как ще стане?“.

„Описано е всичко – кредит по кредит, кой и как е бил обслужван от банката. Но със сигурност няма унищожени кредитни досиета. Това също е посочено в доклада. Там се посочва, че липсва редовна отчетност за финансовото състояние на банката“, каза Илиев.

Запитан колко са „лошите кредити“, той отговори: „Това е въпросът. Тези кредити са динамична величина. Защото заради затварянето на банката нейните длъжници престават да имат възможността да си обслужват задълженията. Това се отнася за предприятия, чиято оборотна дейност зависи от състоянието на банката. Тогава такива предприятия продават продукцията си, финансират производството на нови поръчки и ако остане нещо след това, тогава си погасяват дълговете си. В доклада пише,че заради затварянето си банката няма право да разплати 148 милиона евро кредити“.

„Какво казваме на хората, които имат спестявания в КТБ и които се притесняват за парите си?“, попита тв водещата, на което Петър Илиев отговори: „Нищо не можем да им кажем, можем да им дадем надежда, че след като политическите партии се разправят с банката, БНБ ще подпомогне КТБ и банката отново ще стъпи на крака“.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той