Аз влязох като член на екипа на Христо Иванов. Решението ни беше да бъдем заедно, докато постигнем съществена промяна в съдебната система. Когато разбрахме, че българския политически елит не желае съдебна реформа, естествено си подадох оставка. Това каза бившият вече заместник правосъден министър Петко Петков.
Той бе категоричен, че гласуването на конституционните промени ясно са показали това.
На 9 декември, когато бяха гласувани конституционните промени, маските паднаха и стана ясно, че българските парламентаристи нямат желание за съдебна реформа, че те не желаят да се откажат от влиянието върху съда, допълни още юристът.
Петков разкри, че очакванията да бъде повторен така наречения „историческия компромис“ не са се оправдали. А двата конкретни теста, свързани с квотите в прокурорската и съдийска колегия, са били причината да си подадат оставките.
В рамките на съдебната колегия е редно съдиите избрани от съдии да имат превъзходство над политическата квота, това гарантира независимостта на съда. Колко от председателите на върховни съдилища у нас са били съдии – едно от малкото изключение е Лозан Панов. На последно място - съдиите на върховните съдилища се избират от ВСС. Прокуратурата страда от сериозни структурни дефекти – авторитарен стил на работа, институционални недостатъци, недосегаемост на главния прокурор. Аз искам да видя прокуратурата със свободна воля на прокурорите, за да се чува не само думата на главния прокурор, само той да решава на кой да бъде повдигнато обвинения, заради което се провалиха скандални дела през последните години. Затова се говори за смачкване на дела, защото самият начин на повдигане на обвинения е такъв, че хем прокурорът си измива ръцете, хем обвиненията да не издържат в съда, коментира бившият заместник министър.
Той сподели, че е работил в съдебната система 10 години и има преки впечатления, че има лостове за въздействие върху съдебната власт, макар и върху малка част от съдиите. Като пример даде скандала със съдия Румяна Ченалова, която френският посланик посочи като „гнила ябълка“ в българския съд. Затова е солидарен с колегите съдии, които протестират, защото смята, че това, което искат, е справедливо, а именно – истинска съдебна реформа. По думите му от нейната липса страдат не само гражданите и обществото, но и самите съдии. Освен, че се руши авторитетът на институцията, негативното отношение към съдиите непрекъснато расте, посочи още Петко Петков.
Още от България
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"
ДСБ и Атанасов ще поведат демократичните сили за победа на президентските избори през 2026 г.
Партията поема ангажимент "да работи и за единна политическа платформа на демократичната и реформаторска десница"