6 Декември, 2025

​Пиарско интервю превръща посланията на Бокова в пропаганда

​Пиарско интервю превръща посланията на Бокова в пропаганда

БНТ и водещият Димитър Цонев организираха пиар акция на Ирина Бокова, председател на ЮНЕСКО. В нагласеното интервю Боково първо  засегна проблемите, свързани с Ислямска държава и унищожаването на културното наследство от терористите. Но гвоздеят на разговора беше кандидатурата й за нов председател на ООН. 

Това на което сме свидетели днес е невиждано – такова организирано и целенасочено разрушаване на културни ценности. Ние сме изправени пред културно прочистване – преследване на малцинства, жени и деца се продават в робство, разрушават се световни културни паметници. Извършват се незаконни разкопки и незаконен трафик на антики, с които се финансират джихадистите. Това, което искат да постигнат екстремистите е табула раза – няма история, няма културно разнообразие преди тях, те се боят от историята, защото тя ги легитимира за нещата, които днес извършват. Затова съм приела като своя мисия борбата с крайния екстремизъм, която влезе в новия дневен ред на ООН. За мен най-важно в този случай е превенцията, а тя е свързана с образованието – именно чрез образование може да се делегитимира ексремизма, посочи Бокова.

Водещият обаче не зададе нито един въпрос как тя, в качеството си на председател на ЮНЕСКО, работи за опазването на българските паметниците, които са част от културното наследство на ЮНЕСКО. Публична тайна е, че много от тях се рушат, а други – преобразяват, в разрез със стандартите и изискванията, които трябва да бъдат съблюдавани при тяхното опазване.

Поантата на интервюто беше изборът на нов председател на ООН, за който пост се кандидатира и Ирина Бокова. Тя подчерта, че има подкрепата на българската държава и институциите, но обясни, че има промени в процедурата и най-вероятно догодина през лятото ще стане ясно кой ще заеме поста.

Цонев обаче не зададе нито един горещ въпрос на Бокова, въпреки че месеци наред тя едно от най-коментираните лица в социалната мрежа заради връзките и с комунистическия режим, Съветския съюз и днешната диктатура в Москва. Водещият дори и не намекна за скандалното интервю за британска медия, в която Бокова сякаш се оправдава за това, че някога е била член на БКП, обяснявайки че по необходимост е станала член на тази партия. Така интервюто с Ирина Бокова се превърна в поредната порция пропагандна манипулация. 

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Атанас Атанасов: Ново правителство в рамките на съществуващия парламент е невъзможно

Според него има шанс предстоящият вот на недоверие да успее, а ако правителството не подаде оставка.

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Премиерът Росен Желязков и управителят на БНБ се увериха на място, че Монетният двор на банката работи на изключително високо ниво и е въведен 24-часов производствен процес.

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.