19 Май, 2026

​Плавнелиев обяви проф. Близнашки за служебен премиер

​Плавнелиев обяви проф. Близнашки за служебен премиер

Най-добрият изследовател на Любен Каравелов - проф.Георги Близнашки, е служебният премиер, който поема управлението на страната до изборите на 5 октомври тази година. 

Точно в 11 часа държавният глава Росен Плевнелиев обяви състава на служебния кабинет, който ще управлява страната и ще подготви провеждането на честни и прозрачни избори.

Това е второто служебно правителство, което назначавам през последните две години. Това е знак за политическа нестабилност в страната. Трябва да се даде възможност на парламентарната демокрация да заработи и аз се надявам, че това ще се случи, заяви при официалното представяне на служебното правителство Плевнелиев.

Той изрази убеденост, че това правителство ще бъде надпартийно и ще води последователна политика, обърната към интересите и проблемите на хората. С указ на държавния глава утре ще бъде разпуснато 42-рото НС и от 6 август ще бъде назначен служебният кабинет, който според президента ще поеме управлението на държавата в една трудна и непредсказуема ситуация и ще има нелеката задача да организира честни и прозрачни парламентарни избори, които ще се проведат 5 октомври.

По думите на Плевнелиев служебното правителство ще има възможност да предприеме конкретни стъпки и реализира важни приоритети, сред които са подписването на споразумението за партньорство за периода 204-2020 година; подготовката на банковия надзорен механизъм за България, както и подписването на споразумението "България в НАТО 20Х20".

Държавният глава изтъкна още, че се намираме в среда на рекордно ниско обществено доверие, а доверие се печели с прозрачност. Затова служебният кабинет ще бъде отворено към гражданското общество, а идеите на народа ще бъдат част от управленската програма на кабинета.

Гражданското общество е гарант за демокрацията в страната и аз винаги ще го подкрепям, подчерта Росен Плевнелиев.

,

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

Божанов: От ПБ предлагат скандални промени в правилника на НС - ограничават правата на опозицията

"Колеги управляващи, оберете си поне малко авторитарните желания"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

Мерц към Радев: Цяла Европа припява "Бангаранга"

„Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение“

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

ДБ намира за правилни мерките на Гълъб Донев - но недостатъчни

"Настояваме бюджетният дефицит да бъде ограничен до 3% още през 2026 г. и да е най-много до 2,5% за 2027 г."