16 Май, 2026

​Предизборно Орешарски обеща нов курс след вота

​Предизборно Орешарски обеща нов курс след вота

Премиерът Пламен Орешарски направи предизборно обещание, че след вота за Европарламент освен, че ще направи отчет за свършеното досега от управляващите, ще предложи и актуализирана програма на правителството. 

След като днес депутатите за пореден път провалиха дебатите за четвъртия вот на недоверие срещу кабинета, внесен от ГЕРБ, видимо Орешарски се почувства по-уверен в намеренията си да продължи да води страната напред, подчертавайки, че е убеден, че кабинетът върви по "правилния път и ще работи упорито, за да бъдат постигнати набелязаните цели".

Министър-председателят посочи, че основният акцент в актуализираната програма пак ще е върху ключови сфери, каквито на първо място образование и здравеопазване. Ще продължат да работят също за подобряване на бизнес климата и насърчаване на инвестициите, за да отговорян на очакванията на хората за връщане на страната по пътя на растежа и за реализиране на социални политики, посочи Орешарски.

Според него вече има първи симптоми за растеж на икономиката, но те трябва да се задълбочат. Правителството ще положи още усилия, за да постигне устойчив растеж, който да позволи адекватни и по-добре финансирани политики в публичната сферата като образование, здравеопазване и администрация, допълни Пламен Орешарски.

Той обаче не каза и дума какви мерки смята да предприеме кабинетът, за да коригира ниските доходи на хората, да сложи спирачка на младежката безработица и проблема с пенсионната реформа, какво се случва с обещанията за разкриването на нови 250 работни места, след като безработицата продължава да държи все още високи нива в сравнение с други страни в ЕС.

Орешарски добави, че се надява след изборите да има дебат и по темата за енергетиката заради общите усилия за оздравяване на сектора. 

"Преди една година заварихме в доста дебалансирано състояние системата и основните усилия са точно за ребалансиране на сектора и за справяне със заварените диспропорции", каза премиерът.

По отношение на отчетите на НЕК Орешарски заяви, че в този период се извършва преструктуриране на сектора в съответствие с европейските директиви. "Това беше забавено няколко години не по наша вина, а по обясними причини", допълни той.

Сподели:

Коментари (0)

Катастрофа с камион затрудни движението към Варна по АМ "Хемус"

Катастрофа с камион затрудни движението към Варна по АМ "Хемус"

Временно движението по автомагистрала "Хемус" при 9-и км в посока Варна се извършва само в изпреварващата лента

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Моята препоръка към новата власт е сега те да направят необходимите реформи, да предприемат спешни мерки, да изкарат бюджета на излишък, да орежат разходите мощно, за да влязат под 40% от БВП, както е било. Тогава ще ги подкрепям от сутрин до вечер, каза бившият вицепремиер и министър на икономиката

Пеканов: Законопроектите ще засилят ролята на държавата, за да не бъде джунгла пазарът

Пеканов: Законопроектите ще засилят ролята на държавата, за да не бъде джунгла пазарът

Вицепремиерът по управлението на европейските средства заяви, че са внесени законопроекти за засилване на регулаторите – не такива, които са антипазарни, а такива, които ще засилят ролята на държавата, така че пазарът да не бъде джунгла