21 Август, 2026

​Преобразиха Сметната палата в колегиален орган

​Преобразиха Сметната палата в колегиален орган

С приети на второ четене текстове от новия закон превърнаха Сметната палата от едноличен в 9-членен колегиален орган.

Авторите на промените - БСП и ДПС, получиха подкрепата на 84 народни представители, 12 бяха "против" и 70 гласуваха “въздържал се”.

Не мина предложението на Георги Кадиев и Борис Цветков от левицата - одитният орган да е от петима членове, колкото са ресорите според видовете одит, а не от деветима. След прегласуване обаче предложението беше отхвърлено, като 81 народни представители го подкрепиха, 28 бяха срещу и 59 се въздържаха.

Занапред палатата ще се ръководи от 9 души - председател и 8 членове, които се избират и освобождават от НС. Те ще имат 7-годишен мандат. Председателят не може да бъде преизбиран.

От ГЕРБ се обявиха против 9-членния състав на палатата. Разходите за деветимата членове ще са повече от половин милион лева, сметна Павел Гуджеров. Той попита дали е оправдано такова завишаване на средства на данъкоплатците. Според Десислава Атанасова от ГЕРБ пък отпадането на изискването председателят и членовете на институцията да не са действащи депутати подсилва подозренията, че Йордан Цонев от ДПС се готви да оглави одитния орган.

Председател и членове на Сметната палата могат да станат хора с икономическо или юридическо образование, с образователно-квалификационна степен "магистър" и професионален опит в областта на правото, финансите, финансовия контрол, одита или счетоводството не по-малко от 15 години за председателя и 10 години за членовете. Кандидатите трябва да не са осъждани, предвиждат още промените в закона.

Сподели:
При нов спад на Дунав е възможно ново намаляване на мощността на АЕЦ „Козлодуй“

При нов спад на Дунав е възможно ново намаляване на мощността на АЕЦ „Козлодуй“

Може да се стигне и до намаляване на мощността на VI блок

Издирват две непълнолетни момичета от монтанско село, изчезнали преди 2 дена

Издирват две непълнолетни момичета от монтанско село, изчезнали преди 2 дена

По съобщение на близките, за последно едната от сестрите е била облечена с шарена риза, а другата е носела изцяло черни дрехи

Стоян Стоянов стана директор на ОДМВР – Плевен

Стоян Стоянов стана директор на ОДМВР – Плевен

„Гражданите на Плевен заслужават да се чувстват спокойни. Трябва да сме рамо до рамо в борбата с престъпността“, заяви прокурор Радоев

Коментари (0)