Властта сведе глава в памет на 15-те жертви от взривената барутната фабрика в Горни Лом, чиито имена дълго време не бяха известни.
В Деня на национален траур в столичния храм "Света Неделя" бе отслужена заупокойна панихида за загиналите в "Миджур". Службата започна с траурен камбанен звън, който огласи пространството около катедралния храм, предаде БНР.
На едно място се събраха миряни, софийското духовенство и представители на властта. Панихидата отслужи епископ Григорий - викарий на Софийския митрополит и патриарх български Неофит. В храма "Света Неделя" дойдоха министър-председателят Георги Близнашки и президентът Росен Плевнелиев.
"Не бива в този труден момент за нацията да се прехвърля вината от един на друг, необходимо е колективно усилие. Вярвам в българските институции, че те ще стигнат до края на тази трагедия и в разнищването какво я е причинило. Вярвам, че българската държава ще покаже своята солидарност към близките, към семействата и ще бъде с тях в този труден момент", каза Росен Плевнелиев след заупокойната молитва, цитиран от БЛИЦ.
"МВР се е опитало два пъти да вземе лиценза на тази фабрика. Крайно време е да посочваме фактите такива, каквито са, както и причините такива, каквито са. Затова вярвам в институциите, вярвам в правосъдието и също така апелирам към всички български граждани и те да имат малко повече вяра в собствената си държава и в нейните институции. Защото държавата, това сме ние”, допълни държавният глава.
Още от България
Евакуираха по спешност столичен мол
По информация на намиращи се в търговския център хора, евакуацията е извършена незабавно, като всички са били изведени извън сградат
МВнР настоятелно съветва българите да не пътуват до Куба
Има затруднения с медицинското обслужване, градския и междуградския транспорт, все по-ограничени са и възможностите за напускане на страната, аргументират се от МВнР
Кънев: Време е Радев и Донев да докажат с действия, че са против “олигархията” - имат точно седмица
В позицията на Демократична България по съдебния казус между Георги Гергов и държавата се отправя призив към премиера Румен Радев да изпълни обещанието си, че ще се бори с олигархията