Очаквах, че първия атакуван ще е Петър, а не министър от РБ. Това е логично – стреля се по силните министри, така се чува много по-добре опозицията. Интересното – че ДПС нямат възражения срещу предложенията на Петър. ДПС са горещи поддръжници на законодателните мерки на Москов, но са най-яростните му противници от политическа гледна точка. Това обяви по Би Ти Ви лидерът на ДСБ Радан Кънев.
Той не приема спекулациите, че ГЕРБ с тихо злорадстване и реваншизъм следят срива на министър Москов. Просто това е стил на поведение на най-голямата парламентарно представена партия.
Депутатите от ГЕРБ не са от най-активните, те имат модел на по-пестеливо парламентарно поведение, но пък активно гласуват. Всичко останало е депесарска интрига около правителството. Това не са невинни неща, но път сме се научили да се пазим от това в РБ.
Нека да е ясно, че ДПС и БСП са заедно като опозиция, затова не ме е страх от дебат, ако поискат вот на недоверие. Сигурен съм, че той ще бъде смислен и конструктивен, заяви реформаторът.
Кънев бе категоричен, че по отношение на съдебната реформа между реформаторите и ГЕРБ няма съревнование. Той обаче подчерта, че РБ стои твърдо зад министър Христо Иванов и неговата стратегия.
Искам съвсем отговорно да разсея съмненията, че има съревнование между ГЕРБ и РБ. Ние ще подкрепяме неотменно министър Иванов. В демокрацията реформата е на управляващото мнозинство и на правителството. Затова проектът за реформа ще бъде на МС, той ще влезе в пленарна зала с подписа на Борисов, а не на министър Иванов. Това, което беше постигнато и то със заслугата на министъра Иванов е, че основните реформаторски идеи, които преди години бяха приемани като екзотика – като разделянето на ВСС на две колегии, вече се приемат от повече от колегите. Нещо повече - вече има състезание кой от политическите субекти да допринесе повече за една много важна мярка. Постигнатият консенсус успокоява обществото и самата съдебна система, това е основата върху която ще се развива антикорупционната стратегия и звеното около Цацаров. Следващите стъпки – те са свързани с промяна на модела на прокуратурата, който ще стъпи на консенсуса по другите важни теми, коментира Радан Кънев.
Той не крие, че е критичен към Сотир Цацаров, като обоснова тази позиция първо с факта, че историята на прокуратурата е история на неуспехи, предвид постигнатите резултати. И второто заради прекалените правомощия и овластеност на главния прокурор. Не е тайна, че прокуратурата трябва да има повече контрол и по-малко правомощия, както и да бъде контролиран главния прокурор. Иначе подобна фигура обезсмисля съществуването на демокрацията, посочи реформаторът.
Радан Кънев се съгласи с констатацията на Боряна Димитрова, че сегашното правителство управлява в условията на съществуването на модела КОЙ.
Елементарно е моделът КОЙ да се опитват да го персонифицират. Да, ние работим в условията на една много тежко корупция, проникнала във всички сфери на живота. Това е всъщност моделът КОЙ – независимо кой управлява, има едни икономически конструкции, които точат държавния бюджет и които вкарват в своите схеми управляващите. Затова трябва да създадем правилата, независима от нас, които да създава вътре в нас основателен страх. Затова давам за пример модела на Румъния - да има антикорупционна прокуратура, която може да арестува и прокуратурата. Това е една политическа битка, която ще водим докрай, каквото и да ни струва това, категоричен е Радан Кънев.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България