27 Декември, 2025

​Радан Кънев: С мрънкането на кабинета пропиляваме европейския си шанс

​Радан Кънев: С мрънкането на кабинета пропиляваме европейския си шанс

Лидерите на Реформаторския блок ще обсъдят с президента Росен Плевнелиев политиката по еврофондовете енергийните проекти. По БНР Радан Кънев коментира, че Реформаторският блок и президентът са единствените на политическата сцена у нас, които твърдо стоят на проевропейка позиция. Кънев е на мнение, че заради "снишаването" на кабинета, България губи позиции в Европа: „Българските семейства трябва да престанат да плащат най-скъп газ. Българските фирми трябва да престанат да плащат най-скъп газ. Трябва да престанем всяка зима да треперим - ще има ли някаква криза, ще има ли спиране на газовите доставки, или ще има сигурност в рамките на ЕС. Доверие в българското правителство българските граждани нямат отдавна. Същото нещо се случва с нашите партньори и съграждани в другите европейски държави. Губи се доверието към нас, открито вече започва да се говори, че в България голяма част от политиците обслужват не български, а руски интереси, защото българският национален интерес е Европа. Ако продължи това снишаване, това мрънкане и това криене, което прави днешното правителство, ние можем да пропилеем исторически шанс и да загубим много дори от постигнатото в момента”.

Политикът призова всички партии да заявят ясни позиции по европейските въпроси и отношението си към ставащото в Украйна. Според Кънев, Крим е променил ЕС в посока по-голямо единство: „Русия може да рекетира отделните европейски държави една по една. Няма абсолютно никакъв шанс да рекетира общоевропейска позиция, защото руската икономика е много слаба. Русия не може да издържи на общоевропейска позиция по енергетиката по никакъв начин, освен като продължава доставките, като тихо и културно си получава парите”.

Сподели:

Коментари (0)

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

" Борбата му за свобода завинаги ще е в спомените ни“, написаха от Центъра за либерални стратегии

Атанас Зафиров: Участието на БСП в управлението  беше водено от ясни принципи и отговорност към обществото

Атанас Зафиров: Участието на БСП в управлението беше водено от ясни принципи и отговорност към обществото

В своето изказване той представи актуалната политическа обстановка в страната и подчерта, че участието на БСП в управлението е било водено от ясни принципи и отговорност към обществото.

До 6 градуса на Стефановден, вятърът се усилва

До 6 градуса на Стефановден, вятърът се усилва

Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София – около минус 3°.