9 Април, 2026

​Разузнавач: Турските тайни служби са знаели и напътствали метежниците

​Разузнавач: Турските тайни служби са знаели и напътствали метежниците

Това бе един закъснял опит за преврат. Очакваше се преди година-две. Защото се извърши една подмяна - , не де юре, но де факто - на някои от заветите на Ататюрк. Един от тях беше свързан със светския характер на държавата. Тази теза застъпи в студиото на БНТ разузнавачът Чавдар Борачев, който коментира неуспелият преврат в южната ни съседка.

Втората причина за метежа бе, че Ердоган посегна на армията, тоест на пазителя на светските устои на държавата. Бяха отнети привилегиите и позициите на армиите в обществено-политическия живот. Освен това Ердоган води една непоследователна политика към Русия, ЕС и Русия. Но и самата личност Ердоган е основната причина за преврата, посочи още той.

Борачев върна лентата назад в историята и сравни турския президент с цар Фердинант, записал черна страница в българската история, като лиши 2.5 млн. етнически българи от своята родина.

Фердинанд искаше да стане император в Истанбул, а сега Ердоган – да стане султан в неосомнаската империя, обобщи тезата си Борачев.

Според него ЦРУ е знаело за готвения преврат срещу Ердуган. За това свидетелстват думите на Кери – подкрепяме приемствеността. Съвсем не са случайни и списъците с неудобните за Ердоган, които бяха извадени много бързо, а и самите изявления и действия на турския президент говорят, че турските тайни служби не само са знаели, но и са подсказвали и напътствали превратаджиети към точно такава развръзка случващото се в Турция. 

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници