3 Февруари, 2026

​Румен Гечев: "Банкова ваканция" означава кипърски вариант

​Румен Гечев: "Банкова ваканция" означава кипърски вариант

На консултациите при президента Росен Плевнелиев по повод кризата с тегленето на депозити от Първа инвестиционна банка имаше предложение да се обяви "банкова ваканция", като ГЕРБ и ДПС се подписаха за това пред 30 души свидетели, присъствали на обсъждането. Това каза в студиото на Нова телевизия Румен Гечев.

Той потвърди, че идеята за това е била внесена от Иван Искров и подкрепена от двете политически сили. За да стане това обаче, е било необходимо решение на Народното събрание, а свикването му извънредно е в прерогативите на Михаил Миков. БСП обаче се е обявила на същите консултации категорично против тази идея и не е допуснала това да се случи.

Впоследствие позицията на социалистите е била категорично подкрепена от представителите на големите търговски банки със собственици чуждестранни трезори, както и от Светослав Гаврийски, съобщи още соцдепутатът. Накратко, "банкова ваканция" означава кипърски вариант на банкова криза - затваряне на всички банки, право на вложителите да теглят ограничена сума от парите си и да превеждат също ограничена сума и решение да бъдат "орязани" сметки и депозити над 200 000 лева.

Сподели:

Коментари (0)

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ  назначаването на служебен премиер

Илияна Йотова ще обсъди с ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ назначаването на служебен премиер

Съгласилите се да оглавят служебно правителство са Андрей Гюров, подуправител на БНБ, зам.-омбудсманът Мария Филипова, председателят на Сметната палата Димитър Главчев и зам.-председателите на Сметната палата Маргарита Николова и Силвия Къдрева

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

По думите му предстоящият Конгрес има ключова роля за избора на председател, който да изведе социалистите от кризата и да върне доверието към Столетницата

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е  3,1% от БВП

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е 3,1% от БВП

Общият размер на дълга през годината достига до над 61 млрд. лева, а фискалният резерв - над 17 млрд