30 Август, 2026

​Русия си играе с източноевропейските кандидати, но Бокова не е в сметките им

​Русия си играе с източноевропейските кандидати, но Бокова не е в сметките им

Родната пропаганда отново сочи Ирина Бокова за важния победител при третото неофициално гласуване, проведено снощи в Ню Йорк.

„Ирина Бокова пак се изкачи до трето място във вота за ООН“ – тръбят някои наши издания, тълкувайки резултатите, така както и дяволът чете евангелието.

Но ситуацията е съвсем различна - Антонио Гутереш стагнира, въпреки, че продължава да води в надпреварата. Деветият става втори. Бокова от пето, сега дели трето - четвърто място с Вук Йермич.

Какво реално значат резултатите в третия кръг на гласуването? Бокова не е напреднала с гласовете "насърчава", тоест тя няма нови поддръжници, само е преместила 2 гласа "против" в "без мнение". Това съвсем не е „велик“ резултат каквото и да кажат нейните верни медии и агитатори. Остава натрапчивото усещане, че Русия играе с други източноевропейски кандидати, опитвайки се да нацели печеливша фигура (която не е Бокова). Опитаха първо увертюра с Тюрк, после с Йеремич, а сега с Лайчак. Двете постоянни членки - Великобритания и САЩ, продължават да бъдат „против“ българката, а Кремъл се опитва да прокара нов "източен" играч.

Ако на 9-ти септември в следващия кръг влязат в игра цветните бюлетини, ще се видят всички наложени вета. Бокова има две. Ако няма кандидат без вето, настъпва блокаж. Влизат нови кандидати. В момента Русия се бори гласуването в следващия кръг да не е с цветни бюлетини, за да станат видими ветата.

В България „успехът“ на Бокова от снощното гласуване може да се препише и на групата дежурни интелектуалци - стари комунистически номенклатури, свързани с ДС, които само преди дни изпратиха до страните членки на ООН специално писмо с подкрепа за Бокова.

Едва ли обаче някой от оценяващите бъдещия генерален секретар на ООН се е разчуствал от него.

Сподели:
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние

Коментари (0)